WordPress Site İçerisindeki URL Adreslerini Değiştirme

WordPress Site İçerisindeki URL Adreslerini Değiştirme

WordPress tabanlı bir web siteye sahipseniz siteniz içerisindeki tüm URL adreslerini değiştirebilirsiniz. Buna kendi domain adresiniz olan site adresinizde dahildir. Web sitenizin domainini değişikliğiniz zaman site içindeki linklemelerden tutunda önceden yapmış olduğunuz yönlendirmelere kadar pek çok linkinizi yeni domaniniz ile değiştirmeniz gerekir. Eğer eski ve içeriği dolu bir siteye sahipseniz bu işlemi tek tek yapmak çok uzun zamanınızı alacağından bu işlemi otomatik şekilde halleden eklenti ile yapacağız. Özellikle sitelerin güvenliğini sağlayan SSL sertifikası nedeni ile Web sitenin URL yapısı da değişir. http kısmı https şeklini alır. Bununla ilgili bir çok site sahibi sorun yaşamaktadır. Bu makalede tanıtacağımız eklenti bir siteyi taşıdıktan sonra veya URL yapısında değişiklik yaptığınızda, içerik, alıntılar ve özel alan içindeki URL’lerinizi düzeltmenizi sağlar.

Wordpress URL Değiştirme

WordPress tabanlı web sitesini taşıdığınız zaman admin panelinde yer alan Ayarlar sekmesi altında Genel sekmesine tıklayınız. WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) bölümlerini değiştirmeniz gerekiyor. Bu işlem site içerisindeki URL adreslerinizi değiştirmez. Bu nedenle yazı ve sayfa içlerindeki URL adreslerinizi değiştireceğiz.

WordPress Site İçerisindeki URL Adreslerini Güncelleme

İlk önce WordPress sitenizin yedeklerini almanız gerekiyor. Olası bir hata veya yanlışlıkta sitenizi geri eski haline getirebilmeniz gerekiyor. Site içerisindeki URL adreslerini değiştirmek için Velvet Blues Update URLs adlı eklentiyi yükleyeceğiz.

Velvet Blues Update URLs Eklenti Kurulumu

Eklentiyi kurmak oldukça basit, Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını Velvet Blues Update URLs yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz. Manuel olarak kurmak istiyorsanız https://wordpress.org/plugins/velvet-blues-update-urls/ adresinden indirebilirsiniz

Etkinleştirdikten sonra eklenti ayarlarını düzenlemek için Araçlar sekmesi altında yer alan Update URLs sekmesine tıklıyorsunuz.
Sayfadaki içerik URL leri ( yazılar, sayfalar, kişisel yazı biçimleri, düzenlemeler )
Alıntılardaki URL ler
Bağlantılardaki URL’ler
Ekler için URL ler ( resimler, dökümanlar, genel ortam )
Özel alan ve meta kutularındaki URL ler
Tüm Klavuzları Güncelle Yazı klavuzları sadece geliştirilen sitelerde değiştirilmelidir.

Gerekli seçimi yaptıktan sonra alt bölümde yer alan URL leri Şimdi Güncelle butonuna tıklamanız yeterlidir.