WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

WordPress tabanlı Web sitelerini hızlandırmak için bazı eklenti önerilerinde bulunacağız. Web siteniz yavaş açılıyorsa sizin için hazırladığımız listedeki eklentileri WordPress sitelerinize ekleyip aktif ederek hızlandırabileceksiniz. Her bir eklenti sitenizi ziyaretçi odaklı olarak hazırlamanıza yardımcı olur. Eğer kod bilginiz varsa eklentileri sisteminize entegre ederek daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü eklentileri çalıştırmakta siteniz için ekstra bir yük anlamına geliyor. Web dünyasında artık hız çok önemli, çünkü ziyaretçiler sitenizin açılmasını uzun bir süre beklemezler. Bunu bilen arama motorları da hız konusunda optimize edilmemiş siteleri sıralamada geriye düşürüyor.

Eklentilerin Linklerini paylaşmıyorum çünkü önce bilgisayarınıza indirip daha sonra sunucunuza yüklemeniz güvenli değil. Bilgisayarınızda var olan virus yada trojen eklenti dosyalarına bulaşıyor. Daha sonra bu yolla sitenizin dosyalarına yayılıyor. WordPress admin panelini kullanarak yükleme yapmak daha güveli bir yöntem. Bunun için Admin panelini giriyorsunuz. Sol menüde yer alan Eklentiler sekmesinden Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara bölümüne gelip eklenti ismini yazıp arama yapmanız yeterlidir. İstediğiniz eklenti geldiğinde Hemen Yükle butonuna tıklayıp eklentiyi kurun, daha sonrada aktif edin.

Scripts to Footer

Arama motoru Google‘nin Webmaster’lara önerdiği bir durum olan Javascript dosyalarını Footer’a taşıma olayını başarılı şekilde gerçekleştiren iyi bir eklentidir. Algılanan sayfa yükleme sürelerinin hızlandırılmasına yardımcı olmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için komut dosyalarını Footer’a taşır. Bu eklenti de web sitenizde gözle görülür bir artış sağlar. Amaç sitenizdeki JavaScript dosyalarını sitenizin Footer bölümüne göndererek burada yüklenmesini sağlıyor. Bu sayede JavaScript kodları sitenizin üst kısmı Header yerine alt kısımda yüklenerek sitenizin performansı artırılıyor.

Autoptimize – Otomatik Olarak Optimize Etme

Autoptimize eklentisini kullanarak Web sitenizin yüklenme hızını kısaltabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde HTML, JavaScript, CSS kodlarını kolayca optimize edebilirsiniz. Veri transferini azaltan eklentinin kullanımı da çok kolaydır.

BJ Lazy Load – Sayfa Yükleme

Son dönemde yaygın olarak özellikle haber sitelerinde kullanılan scrool post yani yazı kaydır, sayfayı aşağı doğru indirdikçe yeni içerik yüklenmesi sağlayan özelliği WordPress sitelerinizde kullanmak istiyorsanız BJ Lazy Load eklentisini denemelisiniz. İçeriklerinizdeki görseller, ön izleme resimleri ve gravatar görüntüleri, siz sayfayı kaydırdıkça yüklüyor ve bu sayede web sitenin yüklenme süresini olabildiğince düşmüş oluyor. Böylece sayfa boyutunu da düşüren eklenti sayesinde hem siteniz daha hızlı açılacak hem de bant genişliğinden tasarruf edebileceksiniz.

Compress JPEG & PNG Images (JPEG ve PNG Görüntülerini Sıkıştırma)

JPEG ve PNG uzantılı görsellerinizin sıkıştırılmasını sağlayan eklenti resimlerinizin daha az yer kaplamasını sağlıyor. Sitenize yüklediğiniz yeni resimleri otomatik olarak optimize eder. Daha önceden yüklediğiniz Medya kütüphanenizdeki halihazırdaki resimleri tek tek optimize edebilirsiniz. Eklenti ile JPEG formatında %60’a kadar, PNG formatında ise %80’e kadar küçültebiliyorsunuz. Kapladığı alanı küçülen resim haliyle daha hızlı yüklenecektir ve siteniz çok daha hızlı açılacaktır.

WP-Sweep

WP-Sweep adlı eklenti sayesinde WordPress admin panelinizden Veritabanınızı temizleme imkanına sahipsiniz. Web sitenizdeki istenmeyen verileri yani çöpe atılan mesajlar, sayfalar ve yorumlar, revizyonlar, otomatik taslaklar gibi verileri silerek performans artışı sağlayabilirsiniz. Temizlik işlemini yapabilmek için temizlemek istediğiniz alanın en sağında bulunan sweep butonuna tıklayarak temizlik yapabilirsiniz.

Above the Fold Optimization

Oldukça iddialı olan bu eklenti ile Google PageSpeed 100 Puan elde etmenizi amaçlamaktadır. Çoğu optimizasyon, küçültme ve önbellekleme eklentisini destekler. Sitenizin sunucusuna yapılan istekleri minimuma indirmek için kolaylık sunan bu eklenti, CSS ve JavaScript dosyalarınızı optimize ediyor. Tarayıcı önbelleğinden daha hızlı komut dosyası yüklemesini amaçlayan eklenti özellikle de mobil cihazlarda yüksek başarı sağlıyor. Desteklenen eklentilerin bazıları şunlar: Autoptimize, W3 Total Cache, WP Super Cache, WP Fastest Cache, Cache Enabler, Better WordPress Minify, WP Super Minify.

Simple Revisions Delete (Basit Değişiklikleri Silme)

WordPress’te içerik eklemek istediğinizde, her düzenlediğiniz versiyon otomatik olarak kaydedilir. Bu sürümler Web sitenizi bir süre sonra yavaşlatacağından düzenli olarak temizlemekte fayda var. Simple Revisions Delete eklentisi, web sitenizdeki yazı sürümlerini temizlemenizi sağlar. Veritabanını optimize eden eklenti ile veritabanınızın şişmesini önleyebilirsiniz. Veritabanı Web siteler için büyük öneme sahiptir.