WordPress Sosyal Medya Meta Tag Ekleme

WordPress Sosyal Medya Meta Tag Ekleme

WordPress web siteler için kolayca sosyal medya meta etiketleri oluşturabilirsiniz. Bu meta tags yani açıklama etiketleri web siteniz sosyal medyada paylaşıldığında ilgili sosyal medya sitesine yardımcı olur. Bu siteler açıklamalar, başlıklar, profil ve sayfa linklerinin yanı sıra küçük resim çıkarttığında içeriğinizi tarayıp istediğiniz gibi paylaşım yaptıramayabilirsiniz. Bu nedenle meta tags’lar kullanarak paylaşımı kolaylaştırabilirsiniz. Eğer isterseniz bu etiketleri manuel olarak ekleyebilirsiniz, sitenizin teması içerisinde bulunan header.php dosyasının head tagı arasına ilgili kodları yerleştirmeniz yeterlidir. Bu kodlar için şu sayfayı ziyaret ediniz. Daha önce bu konuyu paylaşmıştık, kodlarla uğraşmak istemiyorsanız bunun için geliştirilmiş bir eklentiyi paylaşacağız.

Makalede Neler Var?

Sosyal Medya Meta Tags Eklentisi

WordPress tabanlı web siteniz için meta tags denilen sosyal medya açıklamalarını girebileceğiniz eklentiyi yükleyeceğiz ve nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Open Graph for Facebook, Google+ and Twitter Card Tags Eklenti Kurulumu

Eklentiyi kurmak oldukça basit, Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını Open Graph for Facebook, Google+ and Twitter Card Tags yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz. Manuel olarak kurmak istiyorsanız https://tr.wordpress.org/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/ adresinden indirebilirsiniz.

Open Graph for Facebook, Google+ and Twitter Card Tags Kullanımı

Admin paneline girdiğinizde AyarlarOpen Graph for Facebook, Google+ and Twitter Card Tags sekmesine tıklıyorsunuz. General sekmesi otomatik olarak karşınıza çıkar. Default description site açıklamasıdır. İsterseniz Custom Text seçeneğini seçip açıklama girebilirsiniz. Default image sitenizin ikonunu veya logosunu seçmenizi öneririz. Ana sayfanız paylaşıldığında logonuz ve buradaki açıklama çıkacaktır.

Open Graph Ayarları

Bu sekmedeki tüm ikonları işaretleyin Website’s Facebook Page bölümüne web siteniz için açtığınız Facebook sayfasının URL adresini, Facebook Admin(s) ID kısmı içinse kendi kişisel Facebook adresinizin URL adresini giriyorsunuz. Web siteniz için kullandığınız bir uygulamanız varsa App ID ve App Secret bölümlerini giriniz.

Cards Ayarları

Website’s Twitter Username bölümüne twitter kullanıcı adınızı girmeniz yeterlidir. Kullanıcı adınızın başına @ işareti koymayınız.

G+ Schema Ayarları

Website’s Google+ Page bölümüne web sieniz için açtığınız Google Plus hesabınızın URL adresini yazmanız yeterlidir.

SEO Tags

Eğer bir SEO eklentisi kullanmıyorsanız bu bölümü aktif etmeniz önerilir. Bu bölümde Set Canonical URL, Include Meta Description tag, Include Post/Page Author name, Include Publisher özellikleri bulunuyor. Bunları aktif ederek içierik geliştiricinin bilgilerini aktif edebilirsiniz.