Condenser Mikrofon Bilgisayarda Nasıl Çalıştırılır

Condenser Mikrofon Bilgisayarda Nasıl Çalıştırılır

Müzik ile uğraşan pek çok kişi Condenser mikrofonlar konusunda bilgi sahibi ancak son dönemlerde canlı yayın yapılabilen sosyal medya araçları sayesinde bilgisayar kullanıcıları da çok daha kaliteli ses iletebilen ve dip ses dediğimiz gürültüyü minimize eden mikrofonlara yöneldiler. Özellikle Youtube üzerinden incelemelere baktıkları zaman bağlantı noktalarını göstermediği için satın alan kullanıcılar evdeki bilgisayar ile özellikle laptoplar ile mikrofonu çalıştıramıyorlar. Kimi kullanıcıda USB üzerinden çalışan 1$ değerindeki ses kartı ile mikrofonları denedikleri için mikrofondan yeterli performansı alamıyorlar ve verimsiz bir şekilde kullanıyorlar. Bu nedenle de mikrofondan memnun kalmıyorlar.

Condenser Mikrofonların Çalışması İçin Ne Gerekiyor

Condenser mikrofonun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için bilgisayar haricinde enerji beslemesine ihtiyaç duyarlar. Tabi bu mikrofonun modeline göre değişiklik gösteriyor. Jak dediğimiz ses girişi kesinlikle yeterli olmaz. Bazı Condenser mikrofonlarda Jak girişinin haricinde besleme olarak kullanacağı USB bağlantısı da olur. Burada USB bağlantısının amacı 5V besleme yapmaktır.

Yukarıdaki resimde örnek bir Condenser mikrofon resmi görüyorsunuz. Bağlantı noktasına dikkat ederseniz 3.5mm Jak ve USB bağlantılarını görürsünüz. Bu tip mikrofonlar için herhangi bir masraf etmenize gerek yok, bu durumda hemen aklınıza kendi mikrofonunuz için böyle bir kablo alsam işimi görür mü diye düşünebilirsiniz ancak bazı Condenser mikrofonları USb ile besleyemezsiniz.

(Örnek Sesi Kartı Modeli)

Condenser mikrofonları çalıştırabilmek için harici güçlü bir ses kartına ihtiyacınız var. Eğer bilgisayarınızda takılı olan ses kartı işinizi görmezse ve bu iş için masraf etmek istemiyorsanız Phantom Power Supply kullanmak zorundasınız. USB harici bir ses kartı satın almak yerine fiyat olarak çok uygun Phantom Power almak sizin için daha uygun olacaktır. Ancak ses kalitesi sizin için önemliyse optik çıkışlı bir ses kartı alarak kaliteyi ve haliyle maliyeti yükseltmeniz gerekir.

(Örnek Phantom Power Modeli)

Youtube’den ürün tanıtımlarını izleyip jak girişine bakıp aldanarak ürün satın almaktadırlar. Hatta bir ürün tanıtımında şöyle bir şeye şahit olduk, 1$ lık USB ses kartına Condenser mikrofon takıp çalıştırmaya çalıştığında çalışmadığını fark ediyor ve nedenini de bulamıyor. Condenser mikrofonlar harici beslemeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle gerekli beslemeyi nasıl sağlayacağınızı kontrol ederek ürün satın almanız gerekiyor.