Videoların Otomatik Olarak Çalışmasını Önleme

Videoların Otomatik Olarak Çalışmasını Önleme

Sitelerdeki videolar otomatik olarak çalışmasın? Son zamanlarda özellikle haber sitelerinin içine yerleştirilen videolar otomatik olarak oynamaya başlıyor. Yine aynı şekilde bazı reklamlar içerisinde yer alan videolar siteye girdiğiniz an otomatik olarak oynamaya başlıyor. Bu hem gereksiz yere kotanızı götürdüğü gibi bazen de sessiz olmanız gereken bir anda video çalışarak size rahatsızlık verebilir. Zaman zaman bu videolar kendisini öyle bir gizler ki videonun nerede çalıştığını dahi bulamayabilirsiniz. Bu tür durumlara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Videonun otomatik olarak çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

AutoplayStopper Eklentisi İle Vidoların Otomatik Çalışmasını Engelleme

AutoplayStopper eklentisini kullanarak Otomatik olarak çalışan videoları kolayca engelleyebilirsiniz. Bu eklenti Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcıları tarafından desteklenmektedir. Eklentiyi kurduğunuz zaman videoların otomatik olarak oynamasını engelleyebilirsiniz. Eğer engellenen videoyu oynatmak istiyorsanız sadece Play butonuna basmanız yeterli olacaktır. İlk olarak aşağıdaki linklerden tarayıcınıza uygun olan eklentiyi sisteminize kurunuz.

Chrome için AutoplayStopper eklentisi Yükle

Firefox için AutoplayStopper eklentisi yükle

Videoların Sadece Sesini Kapatma Yöntemi

Chrome Tarayıcısı için: Tarayıcının adres satırına chrome://flags/#enable-tab-audio-muting yazıp entere bastığınızda Otomatik olarak “Enable Tab Audio Muting UI” ayarına gelmiş olursunuz. Hemen altındaki Etkinleştir bağlantısına tıklayıp Google Chrome’de otomatik çalışan videoların sesini kapatabilirsiniz.

Firefox Tarayıcısı için: Firefox tarayıcısı adres satırına about:config yazıp ve enter yapın. Daha sonra açılan sayfaya media.autoplay.enabled yazıp tekrar enter tuşuna basın. Açılan sayfada media.autoplay.enabled sekmesine çift tıklayın ve “true” ‘konumunu “False” konumuna çevirin. Bu aşamadan sonra girdiğiniz web sayfalarındaki videoların otomatik oynatılması durdurulacaktır. Chrome tarayıcısında ve Firefox tarayıcısında sesin açık olduğu sekme üzerine sağ tıklayın. Açılan küçük ekranda “Sekme sesini kapat” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Sesi tekrar açmak için “Sekmenin sesini aç” sekmesine tıklayınız.