Bloodhound SSC

Bloodhound SSC

Bloodhound SSC adı verilen bu araba Edirne’den karsa kaç dakikada gidilir. Sadece 1 saat, evet yanlış duymadınız bu araba kurşundan bile daha hızlı,yakında test sürüşleri başlayacak olan Bloodhound SSC çok yakında yollarda.

İngiliz mühendisler, 2011 yılında karada hız rekorunu bin 610 kilometreye çıkarması planlanan yeni bir süpersonik araba geliştirdi. 1997’de saatte bin 228 kilometreyle karada hız rekorunu kıran Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotu Andy Green’in sürücülüğünü yapacağı ‘Kan Tazısı’ (Bloodhound) adlı araçta, Eurofighter model savaş uçaklarında kullanılan jet motoru bulunacak. Maksimum hıza 40 saniyede çıkan 12.8 metre uzunluğundaki araba 6.4 ton ağırlığında olacak. Aracın çapları 90 santimetre olan tekerleklerinin aşırı sürtünmeye dayanması için titanyum alışımından yapılacağı belirtiliyor. Aracın maksimum hızdayken yüzeyinde oluşacak hava basıncının, santimetrekarede 12 ton olacağı hesaplanıyor.

bloodhoundssc1pn7

Geliştirici ekip, dünyanın en hızlı kara aracı olması beklenen otomobili henüz üretmeden rekor denemesinin yapılacağı yeri aramaya başladı. Rekor için, 15 km boyunca hiçbir bitkinin bulunmadığı, son üç aydır yağmur almayan tamamen düz bir zemin gerekiyor. Ayrıca ekibin rahatça konaklayacağı bir bölge olması şart. Sekizi ABD’de, dördü Avustralya’da olmak üzere toplam 14 aday mekan belirlendi. Ekibin düşündüğü yerlerden biri de Türkiye’de.

bloodhound460b1013909cdv6