İnsansı Robot AKINCI 2 Tanıtımı

İnsansı Robot AKINCI 2 Tanıtımı

Türklerin tasarladığı robot, Türk yapımı akıllı robot Akıncı-2 medyaya tanıtıldı. Dünyadaki benzerlerine meydan okuyabilecek seviyede yapılan Akıncı-2 için gelecekte Türkiye’nin de bu pazarda bende varım diyebileceği tarzda bir robot olduğunu söyleyebiliriz. Merkezi Konya’da olan Akınsoft yazılım firması tarafından geliştirilen ve insansı bir robot olan Akıncı-2 yürüyebiliyor, odaklanabiliyor ve bu sayede birden çok nesneyi tanımlayıp hafızasına kaydedebiliyor. Bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabilen, özellikle Akıncı-2’nin bir diğer gelişmiş özelliği ise dışarıdan gelen fiziksel darbelerde dengesini koruyabiliyor.

Makalede Neler Var?

Akıncı-2’nin Özellikleri Nelerdir

Akıncı-2 sahip olduğu teknolojik özellikler sayesinde pek çok teknik özelliğe sahip bunlar arasında yürüyebilme, odaklanabilme, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabilme, ortamı 3 boyutlu olarak algılayabilmek bulunuyor. Akıncı-2 yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor, ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor.

Akıncı-2’nin rakiplerini geride bırakan farklı yeteneklere de sahip buna en iyi örnekte sorulan sorulara cevap verebilmesi, matematiksel işlemleri kolayca yapabilmesi ve görüntü takibi yapıp komutları yerine getirebilmesidir. Akıncı-2 insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit edebiliyor.

Akıncı-2’nin Fiziksel Özellikleri

Akıncı-2 akıllı robot 65 kilogram ağırlığında ve 1.60cm boyunda, gövdenin üzerinde 26, ellerde 20 eklem olmak üzere toplamda 46 eklemden oluşan bu robot insansı bir yapısı bulunuyor. Komutları aksatmadan yerine getiren Akıncı-2 enerjisini ise üzerindeki lityum-polimer bataryalardan alıyor. Bu özellikleri sayesinde pek çok alanda kullanılacak olan Akıncı-2 çok yakında piyasadaki yerini alacak.

Akıncı-2 Tanıtım Videosu İzle