Mikro-Robot Çekirge

Mikro-Robot Çekirge

EPFL Akıllı Sistemler Laboratuarı araştırmacıları uluslar arası bir konferansta son eserlerini bizimle paylaştılar: 7 gram ağırlığında ve 1,4 metre sıçrayabilen bir mikro-robot! Kendi boyunun 27 katına sıçrayabilen bu minik robotun ilham perisi ise çekirgeler.

null

  Engebeli arazilerde tekerlekler veya paletler üzerinde ilerleyen modellerden daha avantajlı olan bu minik makine 3 saniyelik aralıklarla 320 kere sıçrayabiliyor. Üzerine takılan küçük bir güneş paneli ile enerji ihtiyacını karşılayabilecek bu robotçuklardan çok sayıda üretip başka gezegenleri veya Dünyamızın ücra köşelerini araştırabiliriz.

  Pire, çekirge, kurbağa gibi hayvanlar kaslarını yavaş yavaş son raddesine kadar gererler, sonra çok hızlı bir şekilde bu enerjiyi zıplamak için kullanarak kendi boylarından çok daha büyük mesafelere sıçrarlar. Minik robot da bu mekanizmayı aynen taklit ediyor. 0,6 gramlık motorunun yardımıyla iki adet yayı yavaşça geriyor, sıçrama açısını, bacaklarının konumunu ve havalanma gücünü hesaplayıp hızlanma sırasında alacağı şekle karar veriyor ve kendini 1,4 metreye atıveriyor! Bu minik motor aynı zamanda küçük bir kamerayı çalıştıracak enerjiyi üretiyor.