Robot Askerler

Robot Askerler

Çok önceleri komplo teorilerine konu olmuştu ilerleyen teknolojiyle birlikte bilim kurgu filimlerine konu olan savaşcı robotlar bir bir gerçek olmaya başladı. Dünyada artan terör olayları devletlerin birbirine olan düşmanlıgın hızla artması savuma ve savaşma sistemlerine daha fazla yatırım yapmasına neden olmakta gelecekte bizi nasıl bir dünya beklemekte oldugunu az çok şimdiden kestirebilmekteyiz.

ABD’li bir mühendislik firması tarafından geliştirilen 4 ayrı robot-asker, çok maksatlı olarak orduların hizmetine girmeye hazır. Big Dog, RHex, Little Dog ve Rise isimleri verilen asker robotlar, tırmanıyor, koşuyor, her türlü engebeli arazide zorlanmadan ilerliyor.

Her biri farklı özelliklere sahip robot askerler şimdilik, zorlu arazi şartlarında ağır yük taşıma ve istihbarat maksatlı olarak tasarlandı.

Fakat, aynı zamanda üzerlerine ilave edilebilecek olan çeşitli silahlarla, hem kendilerini savunma hem de taarruz maksatlı olarak da kullanılabilecekler. İşte farklı maksatlar için tasarlanan robot-askerlerin özellikleri:

BigDog: Zorlu arazi şartlarında ağır malzemeleri taşıyarak, piyade ve komando birliklerinin yükünü azaltmak için tasarlandı. Görünüşü ve ebatları bir katıra benziyor. Çok dik ve sarp kayalıklarda bir bilgisayar tarafından kontrol edilen benzinli motoruna bağlı 4 ayağını bağımsız olarak hareket ettirerek dengede kalıyor.

Şimdilik silahsız olarak tasarlandı fakat, gelecekte üzerine bir ağır makinalı tüfek bağlanarak savunma ve saldırı maksatlı kullanılabilecek.

RHex: Hem karada hem de suda ilerleyebilecek bir casus robot olarak tasarlandı. Altı parçalı özel palet sistemiyle Kumda, bataklıklarda, sarp kayalık arazide ilerliyor, zehirli sarmaşıkların ve dikenli tellerin içinden çok rahatça geçebiliyor. 600 metre uzaklıktan bir operatöt tarafından kumanda ediliyor ve her yönünde bulunan özel kameralarla detaylı bilgiler gönderiyor. Üzerindeki gelişmiş GPS sistemiyle saldırı yapılabilecek bölgeyi nokta olarak tarif ediyor, hedefin her açıdan görüntülerini operatöre ileterek öncü birliklerden de önce girdiği düşman hatlarında ağır zaiyata sebep olabiliyor.

LittleDog: Ağır yük taşımak için tasarlanan BidDog’un küçük modeli. Her biri 3 ayrı motor tarafından kontrol edilen 4 ayağı var. Küçük bir köpek ebatlarında. BigDog gibi ayakları üzerinde hareket ediyor fakat RHex ile benzer bir görevi var. Özellikle tırmanılması imkansız gibi gözüken kayalara çok rahatça çıkıyor ve içindeki bilgisayar ve radar sistemleriyle, askeri birliğin yaklaşmakta olduğu araziyi kapsamlı olarak tarıyor.

LittleDog-robot

Bölgenin coğrafi yapısını ve düşman unsurları tarıyor, muhtemel ilerleme yollarını hesaplıyor, düşmana çok yaklaşarak adeta bir av köpeği gibi etrafı kokluyor ve tehlikeleri sahibine iletiyor. Üzerine monte edilecek bir hafif makinalı silah ile aynı zamanda görev esnasında yakalanırsa kendisini savunuyor, düşman hattının ön saflarındaki nöbetçileri etkisiz hale getiriyor.

Rise: Bu 6 bacaklı robot, düz duvara bile tırmanacak özelliklerde tasarlandı. Duvarlar, ağaçlar, çitler gibi insan yapısı engellerin yanı sıra, doğada karşısına çıkacak 90 derecelik eğimlere dahi rahatça tırmanıyor. 25 cm uzunluğu ve 2 kg ağırlığıyla dikkat çekmeden sürünüyor, binalara giriyor, askeri karargahların koridorlarında bir casus böcek olarak dolaşıyor. Topladığı bilgleri aynı anda operatörüne ileterek, bilgilendiriyor. İleride daha da geliştirilerek, cam ve metal gibi hiç pürüzsüz yüzeylere de tırmanması, küçük dokümanları ve askeri arşivleri de okuyup kaydedecek hale getirilmesi planlanıyor