İRANIN UZAY AÇILIMI

İRANIN UZAY AÇILIMI

İran İslam Konfransı Teşkilatı (İKT) ile uzaydaki çalışmalarında işibrliği yapma kararı aldı. İran Havacılık ve Uzay Ajansı Başkanı Rıza Takipur, İKT ile ortaklaşa yeni bir uydu yapmayı planladıklarını söyledi.

İranlı bilim adamları ve uzmanların, büyük çabaları sonucu uzay çalışmalarında son yıllarda kayda değer başarılar elde ettiklerini belirten Takipur, proje safhasındaki “Beşarat” adlı uydunun İran-İKT ortak yapımı olacağını bildirdi.

Takipur, İslam ülkelerinin kendi uydularını fırlatmalarında, İran’ın uzay teknolojisindeki kapasitesinin yardımcı olacağını belirtti.

Takipur, İran’ın 2020’ye kadar ilk astronotunu uzaya göndereceğini açıklamıştı.

İran, 17 Ağustos’ta “Sefir” adlı ilk yerli uydu taşıyıcısını başarıyla uzaya fırlatmıştı.

İran uzaya astronot gönderiyor

——————————————————————————–

İran, 10 yıl içinde uzaya astronot göndermeyi planlıyor.

İran Uzay Ajansı Başkanı Rıza Tagipur, devlet televizyonunda yer alan açıklamasında astronot göndermek için önümüzdeki yıl kesin bir tarih belirleyeceklerini söyledi. Ancak başka bilgi vermedi.

İran, son yıllarda uzay konusundaki çalışmalarını artırmıştı. Bu durum, zaten nükleer programından şüphelenen bazı ülkelerin İran hakkındaki endişelerini daha da artırmıştı.

İran Uzay Ajansı Başkanı Tagipur, geçtiğimiz Pazar günü de uzaya uydu taşıma kapasitesine sahip bir füze fırlattıklarını duyurmuştu.