Tanrı Parçacığı Nedir Ne İşe Yarar

Tanrı Parçacığı Nedir Ne İşe Yarar

Tanrı parçacığı ne demek, tanrı parçacığı bulununca ne işe yarayacak, tanrı parçacığı bulundu mu? bu makalemizde tanrı parçacığı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Tanrı parçacığı Higgs Bozonu’nu olarak da bilinir. Teoriye göre dünya büyük bir patlama sonucu ortaya çıktı. Big Bang olarakta bilinen Büyük Patlama, mikro saniyelerde dünyanın bir madde çorbası olduğu düşünülüyor. Bu maddelerin bir ağırlığı bulunmuyordu. Daha sonra bu parçacıklar ışık hızında etrafa yayılmaya başladı ve bu sırada Higgs Bozonu devreye girdi ve madde ortaya çıktı.

Higgs Bozonu (Tanrı Parçacığı) nedir, Higgs Bozonu atomdan da daha küçük parçacıklara verilen addır. Tüm evrene yayılan bu maddeler, bu parçacıkların bulunduğu alanlardan geçene kadar herhangi bir ağırlığa sahip değilken, Higgs Bozonu sayesinde ağırlığa kavuştular. Bu sayede yıldızlar, gezegenler, dünya ve tabii, nihayetinde insanlar oluşabildi. Burada akla şu soru geliyor. Bunu nasıl yaptılar, işte bilim dünyasının aradığı da tam olarak bu.

Bu kısım ise şu şekilde anlatılıyor. Madde uzayda yayılırken Higgs parçacıkları bu maddeyi sarıveriyor ve ağırlık kazanıyor. Ancak Higgs parçacıkları her maddeye musallat olmuyor ışık fotonu buna en iyi örnektir.

Yapılan bir açıklamaya göre parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs Bozonu keşfedildiği söylendi. Atom proton, nötron ve elektronlardan oluşmaktadır. bilim adamları proton ışınlarının birbirleri ile büyük bir enerji ile çarpışmasından sonra kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi istemektedirler. Çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çalışılıyor.

Bu teoriyi Fizikçi Peter Higgs temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan “Higgs Bozonu” 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından “tanrı parçacığı” olarak da adlandırılmıştır. Günümüzde’de bu şekilde kullanılmaktadır.