K. Kore’nin Uzay Açılımı

K. Kore’nin Uzay Açılımı

Kuzey Kore, uzun menzilli füze denemesi yapılacağı iddialarının tersine, uzaya uydu göndermeye hazırlandığını duyurdu. Nükleer denemeleriyle adından bahs ettiren kuzey kore şimdide uzaya uydu fırlatıyor.

Kuzey Kore Uzay Teknoloji Ajansı’ndan (KCNA) yapılan açıklamada, uydu göndermek için gerekli tüm çalışmaların sürdüğü, ”Kwangmyongsong-2” adlı uydunun, ülkenin kuzeydoğusundaki Hwadae kentinden fırlatılacağı kaydedildi.

Açıklamada, deneme amaçlı yapılacak çalışmada, iletişim uydusunun yörüngeye gönderilmesi amacıyla çalışıldığı bildirildi.

Hwadae kentinin, Kuzey Kore’nin sahip olduğu en uzun menzilli füzeler olan Taepodong-2’lerin fırlatma yeri olduğuna inanılıyor.

Kuzey Kore, geçen hafta yaptığı açıklamada da uzay çalışmalarını gerçekleştirme hakkı olduğunu bildirmiş, bu açıklamanın uzun menzilli roket denemelerini gizleme amacı taşıdığı kabul edilmişti.

Pyongyang yönetimi, 1998’de Japonya tarafına kısa menzilli Taepodong-1 roketleri atmış, oluşan tepkilere karşı da ”yörüngeye uydu yerleştirdiklerini” savunmuştu.