MARSTA SU VAR MI?

MARSTA SU VAR MI?

Küçüklüğümüzden beri okulda, televizyonlarda, bilim haberlerinde, kısacası birçok alanda çok fazla tartışılan bir konu olmuştur Mars’ ta su olup olmadığı. Birçok bilim adamı var olduğunu iddia ederken birçok bilim adamı ise karşı tezi yani Mars’ ta su olamaz olursa hayat da vardır iddiasını savunuyorlar.

Mars ta su olduğuna dair kanıt olacak fotoğrafları NASA ilk kez yayınladı.

Uzay aracı Mars Phoenix Lander’ in çekmiş olduğu görüntülerde su damlalarının belirginliği görenleri şaşırtıyor. Bu fotoğraflara rağmen bilim adamı Nilton Renno Mars’ ta su damlalarının kendiliğinden oluşamayacağı görünüşünü savunuyor. Kendisi Mars’ ta oluşan ya da oluşacak olan su damlalarının ancak çok düşük sıcaklık ve aşırı basıncın bulunduğu, suyun ancak buz ve buhar şeklinde olabileceğini belirtti.

Uzay aracının inişini gerçekleştirdiği yerde hava sıcaklığı -140 ile -20 derece arasında değişiyor. Fakat birçok bilim adamı uzay aracının iniş yaptığı sırada araçtan gelen sıcaklığın yüzeyde bulunan buz kütlelerini erittiği için su damlalarının oluştuğunu söylüyor.

Artık önümüzdeki günlerde yapılacak tartışmalar sonucunda; çekilen bu fotoğrafların Mars’ ta su olup olmadığını ne kadar aydınlatmış olduğunu hep beraber göreceğiz.