Bilgisayar Açılışında Num Lock Otomatik Açık Olsun

Bilgisayar Açılışında Num Lock Otomatik Açık Olsun

Bazı bilgisayarlarda Num Lock tuşu aktif olarak gelirken bazılarında ise kapalı olarak gelir. Bu durumda bazı kullanıcılar için sorun yaratır. Çünkü açılışta bilgisayara şifre koyulur ve Num Lock açık kabul edilerek şifre giriyorsunuz ve birkaç deneme sonra fark ediyorsunuz ki Num Lock açık değil. Tabi bu durum rahatsız edici olabiliyor. Bu yazımızda bilgisayar açılırken Num Lock tuşunu nasıl otomatik olarak aktif olarak açık yapabileceğinizi göstereceğiz. Bunun için iki yol bulunuyor. İlk olanı Bios ayarlarından aktif etme, ikinci yol ise regedit yani kayıt defterinden aktif etme yöntemlerini deneyeceğiz.

Bios Numlock Aktif Etme Yöntemi

Bilgisayarınızın bios’una giriş yapmak için açılışta F1, F2, F10 veya Delete tuşlarından birini kullanmanız gerekiyor. Bios menüsünde Num Lock bölümünün karşısında yer alan ON\OFF veya Enable\Disable bölümlerinin değiştirip kaydetmeniz gerekiyor. Eğer bilgisayarınızın Bios menüsünde Num Lock ayarı yoksa bu ayarı Windows’unuzun kayıt defterini düzenleyerek yapmalısınız.

Regedit ile Açılışta Num Lock Aktif Etme

Regedit açmak için Başlangıç > Çalıştır > regedit yazıp Enter tuşuna basın.

Bilgisayar/HKEY_USERS/.DEFAULT/Control Panel/Keyboard
Bilgisayar/HKEY_USERS/S-1-5-19/Control Panel/Keyboard
Bilgisayar/HKEY_USERS/S-1-5-20/Control Panel/Keyboard
Bilgisayar/HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Keyboard

Yollarına sırası ile giriş yapın. Her girdiğiniz son klasör yani keyboard klasörü içerisinde InitialKeyboardIndicators dosyası bulunuyor. Bu dosyaya çift tıklayıp değer verisini 2 olarak değiştirin. Artık bilgisayarınız açıldığında Num Lock açık olacaktır.

İşinize yarayacak bazı veriler:

0: All off (Hepsi Kapalı)
1: Caps Lock on (Sadece Caps Açık)
2: Num Lock on (Sadece Numlock Açık)
3: Caps Lock on and Num Lock on (Sadece Caps ve Numlock Açık)
4: Scroll Lock on (Sadece Scroll Lock Açık)
5: Caps Lock on and Scroll Lock on (Sadece Caps ve Scroll Açık)
6: Num Lock on and Scroll Lock on (Sadece NumLock ve Scroll Açık)
7: Caps Lock on, Num Lock on, and Scroll Lock on (Hepsi Açık)

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (4 Yorum)

 1. unknow dedi ki:

  numlock sorununun çözümünü bulamadım bir yerde hiçbir çözüm işe yaramadı gün geçtikçe saçmasapan sorunlar oluşuyor şimdiye kadar birçok sorun oluştu ancak casper ses kesilme sorunu çözüm bulamadım şu an da numlock sorunu bulamadım.

 2. Erkan dedi ki:

  işe yaramadı

 3. idris dedi ki:

  Pc de bir şifre sistemi ile açılıyorsa daha windows açılmadığı için kayıt defterinde bu yapılan işlemin bir anlamı yoktur. windows direk masaüstü ekrana geliyorsa o zaman bu sadece sizin pcde tuşa dokunmamamak adına yapılan otomatik bir eylem olacakcaktır. Genelde milletin sorunu pc şifreleme ile açılmakta. harf ve rakamlardan oluşan bu tarz parolar hızlıca giriş işinize bakmak istiyorsunuz 2-3 kez giriyorsunuz şifre kabul etmiyor. Sonra bir bakıyorsunuz numlock kapalıymış. bu çok sinir bozucu olabiliyor. O yüzden bu işin windosw müdahale etmeden açmanın yolu biostur. Ama boot setup gibi sekmelerin altında da olsa on /of seçenekleri ile aktif de etseniz her pc de işe yaramadığını görürsünüz. Sonuç olarak ben daha tam anlamıyla bu iş tamam bu şekilde oluyor diyen varsa yardımcı olsun. ama önce yazdıklarımı okusun.

 4. veli karaca dedi ki:

  Ben 4 yaptım ama scroll lock açık gelmedi
  yani bu yöntem işe yaramadı

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar