Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir Kısaca

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir Kısaca

Bilgisayar çeşitleri ve kısaca birbirlerinden farkları nelerdir? Bilgisayar modellerinin tanımı hakkında bilgiler? Masaüstü Bilgisayarlar, Netbook, Dizüstü Bilgisayar (Laptop), Tablet Bilgisayar, Sunucu, Server bilgisayarlar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu makalemizde bu bilgisayarlar hakkında kısa ve öz bilgilere ulaşıp bu terimler hakkında bilgi sahibi olabilirisiniz. Özellikle bilgisayar satın alacaksanız ve hangisini alacağınıza karar veremediyseniz bu makale tam size göre:

Ana Bilgisayarlar (Sunucu, Server)

Belli görevleri yapma amacı ile kullanılan bilgisayar çeşididir. Bu bilgisayarlar kullanıcılar tarafından kullanılmazlar. Binlerce kullanıcıya eş zamanlı olarak farklı hizmetler verebilen, büyük, güçlü ve pahalı bir bilgisayardır. Bu bilgisayarlar gerekli ayarlar yapıldıktan sonra dokunulmazlar. Genelde ekranları yoktur. Kişisel bilgisayar olamayacak kadar genelde büyüktürler.

Netbook (Dizüstü Bilgisayar)

Bu bilgisayarların işlemcileri, bellekleri, kapasiteleri diğer bilgisayarlara göre daha düşüktür ve sadece internette gezmek ve ofis programlarını kullanmak amacı ile üretilmiştir. Fiyatları diğer PC’lere göre daha uygundur. Tablet PC’lerin çıkmasıyla birlikte popülerliğini kaybetmiştir.

Laptop (Dizüstü Bilgisayar)

Dizüstü bilgisayar ya da laptop, taşınabilir türden, genellikle ekran ve klavye olmak üzere iki parçadan oluşan kişisel bilgisayarlardır. Bir dizüstü bilgisayar bir masaüstü bilgisayarın klavye, fare ve ekran gibi bileşenlerini tek bir parçada toplar.

Tablet Bilgisayar

Tablet bilgisayarlar dokunmatik bir ekrana sahip, çoğunlukla arka kamerası da bulunan, uygulama indirilebilen ve kişiye özel hale getirilebilen, modele göre telefon özelliği de bulunabilen, Wi-Fi ağ desteği ile internet erişimi sağlayan taşınabilir bilgisayarlardır. Bazı modellerine klavye gibi aksesuarlar da takılabilmektedir. Tablet bilgisayarlarda diğer bilgisayarlarda olmayan GPS özelliği ve hareket sensörleri bulunmaktadır. Bir Tablet PC dünyanın neresinde olduğunu, sallanıp sallanmadığını, yan yatıp yatmadığını, ters çevrildiğini, gürültülü bir ortamda olup olmadığını, güneş altında veya gece yarısı karanlıkta olduğunu anlayabilen sensörlere sahiptir.

Bilgisayar Çeşitlerini Kıyaslama

Bilgisayar Türü Kapasite Hız Maliyet Taşınabilirlik
Ana Bilgisayarlar (Sunucu, Server) Yüksek Yüksek Yüksek Taşınamaz
Mini Bilgisayarlar (Netbook) Düşük Düşük Düşük Taşınabilir
Masaüstü Bilgisayar Normal Normal Normal Taşınamaz
Dizüstü Bilgisayar (Laptop) Normal Normal Normal Taşınabilir
Tablet Bilgisayar Düşük Düşük Düşük Taşınabilir