Bilgisayar Donanım Temizliği Nasıl Yapılır

Bilgisayar Donanım Temizliği Nasıl Yapılır

Uzun bir süre bilgisayarın sistem temizliğini nasıl yapılacağını anlattık. Bu makalemizde ise bilgisayarınızın kasasının içerisindeki kirlenmeye karşı neler yapabileceğinizi anlatacağız. Bilgisayarınızın kasasının içerisinde bir çok hassas elektronik malzeme bulunmaktadır. Bu nedenle temizliğini yaparken oldukça dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınızın kasasının temiz olması kasanızın performansı açısından da önemlidir. Tozlu bir kasa bilgisayarınızın çabuk ısınmasına ve geç soğumasına neden olur. Isı elektronik bir malzemenin en büyük sorularından bir tanesidir. Çünkü ısı kayıptır ve belli bir dereceyi geçtikten sonrada arızalar meydana gelmektedir. Şimdi donanım parçalarını nasıl temizleyeceğiniz anlatacağız.

Bilgisayar kasasını temizlerken kullanacağınız malzemeler; Saç Kurutma Makinesi veya Elektrik süpürgesi, nemli bez (pamuksuz) ve kulak çöpü

İşlemci Nasıl Temizlenir: İşlemci diğer bir adı ile CPU en çok kirlenen parçalardan bir tanesidir. Çok fazla ısınır ve üzerinde soğutulmasını sağlamak amacı ile bir fan bulunur. Fan dışarıdan gelen soğuk havayı işlemciye gönderir ve bu hava temiz bir hava olmadığından ortamdaki tozları sürekli işlemciye üfler. Buda tozların fan üzerinde ve işlemcinin soğumasını sağlayacak metal muhafazada birikmesine neden olur. Yapmanız gereken ilk iş elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesi kullanarak biriken tozlardan kurtulmak olmalıdır. Eğer uzun bir süre hiç temizlik yapmadıysanız nemli bezi kullanarak kaba pisliği alınız daha sonra kulak çöpü kullanarak detaylara inebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise saç kurutma makinesinden sıcak hava göndermeyiniz. Eğer soğuk modu yoksa en düşük sıcaklıkta ve aynı noktaya uzun süre tutmamalısınız.

Ekran Kartı Nasıl Temizlenir: Ekran kartınızın fanı var ise işlemcideki adımları aynen bu fan içinde uygulaya bilirsiniz. Ekran kartının temizlerken bez kullanımında dikkatli olunmalı üzerindeki küçük elektronik malzemeler çok sağlam olmayabilir. Eğer saç kurutma makinenizin soğuk ayarı var ise sadece bunu tutmanız yeterli olacaktır. Elektrik süpürgesi de içeriye doğru çektiğinden kablo ve parçalarınıza zarar verebilir. Fan temizliği ile kart temizliği birbirinden farklı şekilde uygulamayı unutmayınız.

Genel Temizlik: Anakart ve diğer kartlarınızın üzerine hava tutmanız yeterli olacaktır. Bilgisayar kasanızın kart olmayan kısımlarını yine hafif nemli bez kullanarak temizleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (2 Yorum)

  1. mehmet yüksel dedi ki:

    bilgisarayımın fanı ses yapıyodu bede söktüm ekran temizleyiciyle bilgisarayıda sildim ama şimdi bilgisaraya elektirik gelmiyor saygılar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.