Eskiden Yeniye İşletim Sistemleri

Eskiden Yeniye İşletim Sistemleri

Geçmişten günümüze işletim sistemleri, ilk olarak işletim sistemi nedir, neden bu kadar önemlidir ve ilk çıkan işletim sisteminden günümüze gelen işletim sistemlerini tanıtacağız. Bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan yönetici programlardır. İşletim sisteminin kodları doğrudan donanım tarafından yürütülür. Bu ana programı uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık yapmayı sağlar. Bilgisayarı işleten program olarak da düşünebilirsiniz. işletim sistemlerinin bileşenleri arasında bilgisayarın çalışmasını sağlamak üzere bir düzen içinde çalışmayı sağlarlar. Bilgisayarda çalıştırmak istediğiniz tüm programlar herhangi bir donanımı çalıştırabilmek için işletim sistemi gerekiyor.

LEO 1951

Ticari anlamda kullanıma sunulan ilk işletim sistemi Lyons Electronic Office I idi. İş dünyasını hedefleyen temel uygulamalara sahip olan işletim sistemini LEO II ve LEO m izledi. LEO serisi sistemler 1981 yılına kadar aktif şekilde kullanıldı.

IBSYS 1960

Fortran Monitor System (FMS) ve SHARE işletim sistemini temel alan IBSYS işletim sistemi IBM’in 7090 ve 7094 modeli bilgisayarlarında kullanılıyordu. Aynı ada sahip olan ancak bazı önemli farklılıklarla gelen farklı bir işletim sistemi de yine IBM’in 7040 ve 7044 bilgisayarlarında yer alıyordu.

GCOS 1961

Daha çok kule şeklindeki sunucu sistemlerde kullanım için hazırlanan GCOS işletim sistemi ailesi General Electric tarafından geliştirilmiş ve ilk olarak GECOS şeklinde adlandırılmıştı. GCOS’un sekizinci sürümü bugün hala bazı sunucu ve ana bilgisayarlarda kullanılıyor.

TOS 1965

Tape Operating System (TOS) IBM’in System / 360 için geliştirdiği; 1965’te System 360 Model 30 ve benzeri platformlarda tercih edilen bir işletim sistemiydi. IBM’in DOS / 360’ı için öncül kabul edilen TOS IBM 2311 ve 2314

UNIX / 32V (1979)

Bell laboratuvarlarında geliştirilen ve UNIX işletim sistemlerinin ilk versiyonlarından biri olan UNIX / 32 V UNIX’in yedinci sürümünün DEC VAX platformuna port edilmiş sürümü olarak nitelendirilebilir.

86 – DOS (1980)

Intel 8086 mimarisi ile uyumlu olarak Seattle Computer Products firması tarafından geliştirilen ve pazarlanan 86 – DOS işletim sistemi bu adı almadan önce QDOS (Quick and Dirty Operating System) olarak biliniyordu.

AmigaOS (1985)

Commodore International tarafından geliştirilen ve ilk olarak Amiga 1000 bilgisayarda kullanılan AmigaOS işletim sistemi Motorola 68000 serisi 16 – bit ve 32 – bit işlemcili platformlara ihtiyaç duyuyordu. İşletim sisteminin dördüncü sürümü PowerPC işlemcileriyle çalıştırılabiliyor.

Linux (1991)

1991 yılında Linux Torvalds tarafından geliştirilen Linux işletim sistemi çekirdeğini kullanan binlerce dağıtım bulunuyor. X86 mimarisi ile uyumlu olarak hazırlanan ancak diğer mimarilere de uyarlanan Linux Android işletim sisteminin de temelini oluşturuyor. PC tarafında en çok kullanılan dağıtım ise Ubuntu işletim sistemidir.

Mac OS 7.6 (1996)

Apple’ın resmi olarak Mac OS adını taşıyan ilk işletim sistemi olan Mac OS 7.6 Motorola’nın 680×0 serisi işlemcilerine sahip olan bilgisayarlarda çalışıyordu. Daha sonra Apple’ın PowerPC platformuna geçmesiyle birlikte yeni mimariye de port edildi.

Windows 98 (1998)

1996 yılında “Memphis” kod adıyla geliştirilmeye başlanan ve 1998 yılında kullanıma sunulan Windows 98 tıpkı Windows 95 gibi MS – DOS temelli Boot aşamasına sahip ve 16 – bit / 32 – bit destekli hibrit bir işletim sistemiydi. Microsoft Windows 98 desteğini 2006 yılına kadar sürdürdü.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.