FAT32 NTFS Çevirme Resimli Anlatım

FAT32 NTFS Çevirme Resimli Anlatım

Çoğu diski ilk satın aldığınızda FAT32 formatında müşteriye sunulur. Flaş Diskler, hafıza kartları ve Hard Diskler (HDD) gibi depolama birimlerinizi kolayca NTFS dosya sistemine çevirebilirsiniz. FAT32 olan disklerde büyük boyutlu dosyaları kopyalayamazsınız. Çükü FAT dosya sisteminde tek dosya 2GB, FAT32 dosya sisteminde 4G, NTFS dosya sisteminde ise 8 GB kadar izin vermektedir. İşte sorunsuz bir şekilde diskinizin dosya türünü değiştirme…

Fat32 Dosya Sistemini NTFS’ye Dönüştürme

bicimlendir

İlk olarak Bilgisayar sekmesine girip dosya sistemini değiştireceğiniz diskin üzerine gelip sağ tık yapıyorsunuz. Açılan menüden Biçimlendir seçeneğini seçip daha sonra Dosya sistemi sekmesi altından NTFS seçeneğini seçiyorsunuz. Başlat butonuna tıkladığınızda işleminiz başlıyor.

bicimlendir-ekrani

Kopyalama Sırasında Bu sorunla Karşılaşırsanız Ne Yapacaksınız

Örneğin toplu olarak dosyaları seçtiniz ve kopyalamaya başladınız. Uzun bir süre sonra dosya boyutu yüksek olduğu için bir hata ile karşılaştınız. Böyle bir durumda tüm dosyaları tekrar kopyalamak oldukça büyük bir zaman kaybı anlamına geliyor. Bu sırada FAT32 olan sisteminizi NTFS’ye dönüştürmek isterseniz bu işlemi herhangi bir veri kaybı yaşamadan yapabilirsiniz.

Windows + R tuşlarına ayın anda basın Çalıştır penceresi karşınıza çıkacaktır.

Çıkan ekrana CMD yazıp Tamam butonuna tıklayın.

Convert e: /fs:ntfs (Burada e değişkendir. Mesela sizde f yada h olabilir çünkü bilgisayar siz USB belleğinizi taktığınız zaman uygun bir sürücü yolu atar.)

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.