Hangi İşlemciyi Satın Almalı

Hangi İşlemciyi Satın Almalı

İşlemci satın alacaksınız ancak hangi işlemciyi satın alacaksınız karar veremiyorsunuz. Dizüstü bilgisayar mı alsam masa üstü bilgisayar mı tercihini yaptıktan sonra bilgisayarınızın en önemli parçalarından biri olan işlemci satın almak için karar vermelisiniz. Performans için her zaman masaüstünü tercih etmelisiniz dizüstü bilgisayar masaüstüne göre daha düşük performans göstermektedir. Özellikle son zamanların gözdesi tablet PC’ler performans açısından en son tercih edilmesi gereken seçenek olmalıdır. Ancak diğer özellikler göz önüne alındığında kendi ihtiyacınız doğrultusunda bir PC seçmelisiniz. Biz bu yazımızda bilgisayarınızın en pahalı ve en önemli parçası olan işlemcilerden bahis edeceğiz çünkü daha sonraları değiştirmesi de zor olan işlemci seçeneğiniz önemli…

Piyasada iki çeşit işlemci seçeneği mevcut AMD ve İntel öncelikli olarak bu tercihi yapmalısınız chip soketiniz buna göre olacaktır. Daha sonraki yıllarda işlemcinizi yükseltmek istediğinizde bu tercih önemini o durumda da göstermektedir. İşlemci çeşidini belirledik sıra çekirdek sayısını belirlemede burada tabiî ki fiyat ön planda bütçenize göre uygun olanı belirleyiniz. Burada dikkat etmeniz gereken az çekirdekli çok hızlı bir işlemci ile çok çekirdekli düşük hızlı işlemciyi kıyaslarken olmalıdır.

İşlemci satın alırken işlemcinin ön belleğine dikkat etmelisiniz cache diye de geçen bu özellik kıyaslama yaparken mutlaka göz önüne getirilmelidir.

Son çıkan işlemcilerde turbo boost ve hyperthreading uygulamaları çekirdeklerin hızını arttırsa da, genel bir kanı vardır çok çekirdek sayısı daha çok hız kanısı yanlıştır. Hız çalıştırdığınız uygulamalara ve bunların çekirdekleri nasıl kullandığına bağlıdır. Bu nedenle sistemimizi bir bütün olarak düşünmeli, gereksinimlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

İntel ile AMD arasında sürekli bir rekabet mevcut bir dönem AMD işlemciler daha fazla ön plana çıkmayı başarmışken şu günlerde intel’in en son çıkan işlemcileri öne geçmiş durumda. Core 2 işlemciler AMD Athlon 64 işlemcilerden performans olarak daha öndeler. AMD Phenom II işlemcileri İntel’in dört çekirdekli rakipleriyle ancak dengeye gelebiliyorlar.