Hosts Dosyası Nasıl Yenilenir

Hosts Dosyası Nasıl Yenilenir

dosyası bozuldu nasıl düzeltirim diye düşünüyorsanız bu makalede adım adım nasıl düzeltebileceğinizi anlattık, Bir internet sitesine girmek istediğiniz zaman sisteminiz ilk olarak Hosts dosyasına başvurur ve bu sitenin ip adresinin olup olmadığını kontrol eder. Eğer varsa o adresi yönlenir. Eğer yoksa internet servis sağlayıcınızdan ister. Bu nedenle Windows’un hosts dosyası zaman zaman virüs, trojanlar, çeşitli casus yazılımlar ve reklam yazılımları tarafından değiştirilmektedir. Buda şu anlama geliyor; artık internet bağlantınız tamamen hosts dosyasındaki IP yönlendirmelerine uyacaktır. Haliyle ne zaman bir internet sitesine girmek isteseniz, hosts dosyasına kaydedilen zararlı sitelere yönlendirilecek yada hangi siteye girseniz her taraftan reklamlar çıkacaktır. Bu durumu güvenlik yazılımına sahip olsanız bile, gerekli virüs güncelleştirmelerini dahi alamayabilirsiniz. Böyle durumlarda hosts dosyasının içeriği sıfırlamak gerekiyor. Aynı zamanda virüslerden de kurtulmanız gerekiyor.

Yöntemi

İlk olarak hosts dosyasının yerini bulalım. “C:\Windows\System32\Drivers\etc” yolunu izlerseniz hosts dosyasını bulabilirsiniz. Bu dosyayı Not Defteri yazılımıyla açıyorsunuz. Dosyanın içi boş olması gerekiyor. Eğer onlarca sayıda İP adresleri görüyorsanız, haber siz yönlendirmeler yapılıyor demektir. Şimdi host dosyasını yenilemeye bir göz atalım dosyanızın içeriği şu şekilde olması gerekiyor.

# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
#   102.54.94.97   rhino.acme.com     # source server
#    38.25.63.10   x.acme.com       # x client host

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
#	127.0.0.1    localhost
#	::1       localhost

Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra kaydetmeniz yeterlidir. Eğer sisteminizde casus yazılımlar varsa bu bölüm tekrardan değişecektir. Bu nedenle sisteminizi yenilemeniz gerekiyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar