İşlemci Montajı Nasıl Yapılır

İşlemci Montajı Nasıl Yapılır

İşlemcilerin nasıl takıldığının resimli anlatımını burada bulabilirsiniz. Eskiden işlemcilerde iğneler yer alıyordu, bu nedenle takmak daha zordu. Dikkat etmek gerekiyordu. Artık işlemcilerde iğneler yer almıyor. Bunlarda alt kısımda temas noktaları var ve iğneler anakartta ki sokette. Alttan ve üstten bakınca görülen sarı üçgene dikkat. Zaten işlemciyi hatalı takma durumunuzda yok, takma noktaları belli, güç uygulamadan pratik şekilde işlemcinizi takabilirsiniz.

İğnelerin sokette olması onu çok hassas hale getiriyor. Montaj için dikkatli biçimde soldaki metal kolu önce sola sonra kendinize çekin. Ardından üstteki metal kapağı açabilirsiniz.

Daha sonra işlemciyi yerine oturtun. Bu aşamada sarı üçgenin, siyah plastik alandaki ucu kesik kenara denk gelmesi gerekiyor. İşlemciyi tam üstten aşağı doğru açı vermeden oturtun.

Az önce açtığınız metal kapağı kapatın ve kilitlemek için soldaki metal çubuğu eski yerine getirin. Bu aşamada işlemci sıkışacak.

Standart soğutucudaki montaja sadık kalan soğutucularda dört plastik klips var. Soğutucuyu monte etmek ve sökmek çok kolaydır.

Bunları çıt sesini duyana kadar parmakla bastırıp deliklere geçirin. X biçiminde karşılıklı olarak basmanız tavsiye edilir.

Soğutucu ağırsa özel montaj gerektirir. O zaman anakartı sökmeniz şart olacak. Önce sabitleme plakası alta yerleştirilir.

Sonra soğutucuya ait vidalar yine X biçiminde karşılıklı olarak ve adım adım sıkılır. Bunları bir kerede sonuna kadar sıkmayıp dört vidayı dengeli sıkın. Son olarak fan fişini takmayı unutmayın.

 

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.