Kağıttaki Yazıyı Bilgisayar Ortamına Aktarma

Kağıttaki Yazıyı Bilgisayar Ortamına Aktarma

El yazısını bilgisayara aktarma işlemi nasıl yapılır, el yazısı worde nasıl aktarılır, el yazısını bilgisayar yazısına çeviren program. Fotokopi notlarını, deftere yazdığınız notları veya bir kitapta yada ansiklopedide istediğiniz bir bölümü nasıl bilgisayar ortamında yazıya çevirebileceğiniz yöntemleri anlatacağız. İşe bir tarayıcı veya dijital fotoğraf makinesi ile başlayalım, tarayıcı imkanınız var ise istediğiniz belgeleri bilgisayarınıza aktarınız. Eğer tarayıcınız yok ise iyi bir fotoğraf makinesi ile veya cep telefonunuzun kamerası ile gerekli belgeleri çekiyorsunuz burada önemli olan yazıların net bir şekilde okunaklı olmasıdır. Cihazınızın ekranı küçük olduğundan belli olmayacaktır ancak bilgisayarınıza aktardığınızda net olarak görünecektir.

El Yazısı Notlarını Metne Dönüştürme

Bunun için iki farklı yol anlatacağız bunlardan bir tanesi hemen hemen tüm bilgisayarlarda kurulu olan Microsoft Office yazılımını kullanacağız. Bir diğer yöntem ise ücretsiz bir program olan Free OCR adlı yazılım ile ilgili belgeyi dönüştürmektir.

Microsoft office document imaging Kullanımı

Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızda Microsoft Office araçlarından Microsoft Office Document Imaging altındaki Tarama, OCR Dizin oluşturma hizmeti kurulu olması gerekiyor. Microsoft office document imaging  programını çalıştırıyorsunuz ve üst menüden Dosya daha sonra Aç ile ilgili resim dosyasını açıyorsunuz. Program *.mdi , *.tif , *. tiff dosya uzantılarını desteklemektedir.

Resim dosyanızı açtıktan sonra metni OCR kullanarak tanı menüsüne tıklıyorsunuz ve tarama işleminden sonra karşınıza gelen pencerede artık taranan resimdeki metni fare yardımı ile seçip kopyalayabilme imkanına sahipsiniz. Buradan yazıları istediğiniz editöre kopyalayabilir yada ilgili metni doğrudan Worde gönderebilirsiniz. Programın güzel bir yönü ise Türkçe karakterlerde sorun çıkartmamasıdır.

Free OCR Programının Kullanımı

freeocr-program

Free OCR adlı yazılım ilk yönteme göre biraz daha farklıdır. Bilgisayarında Office yazılımı olmayanlar için iyi bir ücretsiz alternatiftir. Free OCR kullanmak için ilk önce aşağıdaki linki kullanarak programı bilgisayarınıza indirip kurunuz. Programı çalıştırdığınızda karşınıza çıkacak olan pencereden Scan butonuna tıklayarak tarayıcınıza tarama yaptırabilirsiniz. Eğer dosyalar elinizde ise Open butonuna tıklayıp ilgili dosyayı seçiyorsunuz ve OCR simgesine tıkladığınızda resmi yazıya çevirmeye başlıyor.

Free OCR İndirme Linki: http://www.freeocr.net

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. Benim için çok değerli bir bilgi. dedi ki:

  Benim için değerli bir bilgi. İnşallah yapabilirim. Size teşekkür ediyorum Ünal Taşpınar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • obedeay:instagramda fotoğraf lar üzerine nasıl link ekleni...
 • Volkan aras:Whatsapp üzerinden yazbilirmisiniz azerbaycandayım...
 • Davut Selek:Lütfen kapatılan Facebook hesabımın tekrar açılmas...
 • Davut Selek:Herkese kapalı olan gereksiz adlı bir sayfamda yas...
 • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
 • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
 • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
 • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir