Microsoft Ofis Yarım Kalan Çalışmalar Nasıl Kurtarılır

Microsoft Ofis Yarım Kalan Çalışmalar Nasıl Kurtarılır

Microsoft Word yarım kalan dosyayı kurtarma, Microsoft Excel kapanan sayfa nasıl kurtarılır? Microsoft Ofis programlarından bir tanesini kullanıyorsanız ve sayfanız hata verip kapandıysa veya elektrik kesintisi yüzünden bilgisayarınız kapandıysa yaptığınız çalışmaların boşa gittiğini düşünerek üzülmeyin çünkü tüm yaptığınız işlemleri geri almanın bir yolu bulunmaktadır. Aslında bu tip durumlar için Microsoft önlem olarak Document Recovery sistemi oluşturmuştur fakat Ofis bu durumu zaman zaman algılayamaz ve her şey yolundaymış gibi kurtarma ekranını size göstermez. İşte böyle bir durumda iş size düşer ve manuel olarak yaptığınız en son çalışmayı geri getirmek size düşer.

Kapanan Ofis Çalışmasını Geri açma Resimli Anlatım

İlk olarak bir ofis dosyası açıyorsunuz. Excel ile çalışma yaptıysanız Excel, Word ile yaptıysanız Word açıyorsunuz. Bu işlemler diğer ofis uygulamaları içinde geçerlidir. En çok Word, Excel kullanıldığı için biz böyle bir örnek seçik. Dosyanızı açtıktan sonra sol üstte bulunan Dosya açılan menüden Seçenekler sekmesine tıklıyorsunuz. Daha sonra Word Seçenekleri penceresi karşınıza çıkıyor ve sol menüden Kaydet seçeneğine tıklıyorsunuz.

ofis-kurtarma

Otomatik kurtarma dosyası konumu kısmını göreceksiniz bu kısmı kopyalıyorsunuz. Örneğin bu bizde “C:\Users\Admin\AppData\Roaming\Microsoft\Word\” şeklinde. Hazır buraya kadar gelmişken Otomatik kurtarma bilgilerini kaydetme sıklığını göreceksiniz bu standart olarak 10 dakika olarak ayarlanmıştır. Bu süreyi istediğiniz gibi kısaltabilirsiniz çok sık ofis kullanıcıysanız 2 dakikaya düşürmenizi tavsiye ederiz. Daha sonra üst menüden Dosya > Aç sekmesine tıklıyorsunuz. açılan pencerede dosya konumuna kopyaladığınız adresi yazıp Enter tuşuna basınız. Daha sonra dosya türünü Tüm dosyalar (*.*) olarak değiştirin ve karşınıza otomatik olarak kaydedilmiş en son yaptığınız çalışmalar listelenecektir.

ofis-kurtarma-2

Açılan listede dosyaların uzantısı .asd olan bir veya daha fazla dosya çıkacaktır. Eğer doküman yeni ise yani kaydedilmediyse “Autorecovery save of Document1.asd” gibi bir isim almıştır. Eğer daha önce kayıt etmiş ve sonrasında üzerinde işlem yaparken bir hata nedeni ile yarıda kalmışsa “Autorecovery save of Velociraptor’s Grocery List.asd” gibi bir isimle kaydedilir. Bu isimler versiyonlara göre değişiklik göstermektedir. Siz doğru olan .asd dosyasını seçin ve butonuna tıklayınız. Eğer istediğiniz dosya bu değilse diğerlerini de sıra ile deneme şansına sahipsiniz.

Yorumlar

Yorum (4 Yorum)

  1. MertA dedi ki:

    Süpersiniz.. Yanlışlıkla kapatılan powerpoint dosyasını yönteminizle kurtardım. Teşekkürler.

  2. sevcan dedi ki:

    Binlerce teşekkür size ya yemin ederim delircektim bütün gün çalıştığım dosya otomatik güncelleştirme nedeniyle aniden kaybolmuştu.. Microsoftun yardım merkezinde bile işe yarar birşey yok.. Sağolun :)

  3. mustafa dedi ki:

    iyi günler.ben bir dosyanın içerisindeki excel çalışmasını kısayol masaüstüne gönderdim..masaüstündeki kısayolda değişiklik yaptım ve kaydettim.sonra baktım ki o enbaştaki dosya içerisindeki excelde veriler silinmiş.geri almam mümkün müdür ? teşekkürler

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.