Photoshop (psd) Uzantılı Resimleri Ön İzleme Yapma

Photoshop (psd) Uzantılı Resimleri Ön İzleme Yapma

Adobe Photoshop ile hazırlanan çalışmalar PSD uzantılı olarak kayıt edilir. Yaptığınız tüm adımlar burada kayıtlı olarak görünür ve size düzenleme yapabilmeniz için izin verilir. Ancak bu dosyaların kötü bir özelliği var ki oda dosyayı Photoshop programında açmadan içeriğini göremiyor olmanızdır. Bu da büyük bir vakit kaybı anlamına geliyor. Photoshop programının açılması ve yüzlerce PSd uzantılı dosyayı tek tek açıp aradığınız resmi bulmak tam bir eziyete dönüşebiliyor. Yapmanız gereken birkaç adım ile bilgisayarınızdaki psd dosyalarına ön izleme özelliği katabilirsiniz.

PSD Dosyalarına Ön İzleme Özelliği Verme

JPG, GIF, PNG gibi popüler resim dosyalarının ön izleme (thumbnail) olarak görebiliyorsunuz. Programla tek tek açmak yerine küçük resim olarak ön izlemeden aradığınız resmi tanıyıp işlem yapabiliyorsunuz. Fakat psd dosyaları için bu geçerli değil çünkü PSD dosyası Windows’unuzda kayıtlı değil, bir reg kaydiyla bu durumu kolayca halledebilirsiniz.

PSD uzantılı dosyalar ön izleme (thumbnail) özelliği kazandırmak için ilk olarak http://www.dlldump.com/download-dll-files.php/dllfiles/P/psicon.dll/download.html adresine gidip psicon.dll dosyasını indirip “C:\Program Files\Common Files\Adobe\Shell” klasörüne kopyalıyorsunuz. Eğer Shell diye bir klasör görünmüyorsa kendiniz bir yeni klasör oluşturup ismini Shell yapın.

Daha sonra bir regedit anahtarı yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki kodları kopyalayıp bir metin belgesi içerisine kopyalayın ve Dosya’dan farklı kaydet seçeneğini seçin, dosyanıza herhangi bir isim verebilirsiniz. Önemli olan Kayıt Türü bölümünü Tüm dosyalar *.* olarak değiştirip dosyanızın uzantısını .reg yapmalısınız. Örneğin adobe.reg yapabilirsiniz. Regedeti dosyanızı oluşturduktan sonra üzerine tıklayıp çıkan pencereye onay vermelisiniz.

kaydetme-ekran

Regedit kaydı için kodlar:

Windows Registry Editor Version 5.00


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\SharedDLLs]


"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Shell\\psicon.dll"=dword:00000001


[HKEY_CLASSES_ROOT\.psd\ShellEx]


[HKEY_CLASSES_ROOT\.psd\ShellEx\{BB2E617C-0920-11d1-9A0B-00C04FC2D6C1}]


@="{0B6DC6EE-C4FD-11d1-819A-00C04FB69B4D}"


[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{0B6DC6EE-C4FD-11d1-819A-00C04FB69B4D}]


@="Photoshop Icon Handler"


[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{0B6DC6EE-C4FD-11d1-819A-00C04FB69B4D}\InProcServer32]


@="C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Shell\\psicon.dll"


"ThreadingModel"="Apartment"

Tüm bu işlemleri yapmak biraz zor gelebilir eğer isterseniz bilgisayarınıza tüm resim formatlarını tanıtıp ön izleme yapma özelliği kazandırabilirsiniz. Bunun için şu konumuzu inceleyebilirsiniz:

Tüm Resim Formatlarına Ön İzleme Özelliği Kazandırma

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. Ahmet dedi ki:

    Olmadı

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.