SATA 3 destekli SSD SATA 2’de Kullanma

SATA 3 destekli SSD SATA 2’de Kullanma

SSD diskler SATA 3 ve SATA 2 destekli çıkmaktadır. Ancak SSD disk satın alırken bağlantı arayüzünün SATA 3 olduğunu görürsünüz. Bu şu anlama geliyor. Bu disk SATA 3 ile çalışıyor ancak SATA 2 dede çalışıyor. Çünkü tüm SATA kabloları aynıdır. SATA 3 destekli diski SATA 2’ye taktığınız zaman çalışır fakat performansı Sata 2’ye göre olur. Eğer Sata 2 destekli bir bilgisayara sahipseniz SSD takarak bilgisayarınızın hızını artırabilirsiniz. Birazdan sizlerle yaptığımız test sonuçlarını paylaşacağız.

SATA 2 ve SATA 3 Farkı Nedir

SATA II 3Gb/s
SATA III 6Gb/s

Burada da görüldüğü gibi SATA 2’de 300MB/s teorik hız bulunurken SATA 3 600MB/s. hıza sahiptir. Eğer siz SATA 3 desteği olmayan bir anakarta SSD satın almayı düşünüyorsanız hıza fazla önem verip de boşuna yüksek fiyatlar ödemeyin bu parayı boyuta harcayabilirsiniz. Çünkü hala SSD diskler yeterince ucuzlamış durumda değil.

SATA 2 SSD ve HDD Hız Testi

Seagate 7200 RPM ST3500410AS 500GB 16MB Cache SATA 3.0Gb/s 3.5″ Hard disk ile Kingston SSDNow V300 Okuma ve Yazma 450MB/s SSD karşılaştırması.

SATA 2 HDD Hız Testi

HDD-Tune-Hiz-testi

Hardiske format atılıp Windows 8 kuruldu ve HD Tune adlı yazılım ile hız testi yapıldı. HDD Sata 2 bağlantısı ile sisteme takıldı. Windows açılış süresi 40 – 50 sn.

SATA 3 SSD Hız TestiSSD-HDD-Tune-hiz-testi

SSD format atılıp Windows 8 kuruldu ve HDTune adlı yazılım ile hız testi yapıldı. Sonuç harddiske göre çok daha hızlıdır. Windows açılış süresi 10 – 15 sn.

Sonuç: HDD çok daha büyük ve ağır. Ayrıca çalışırken zaman zaman ses çıkartıyor. SSD ise çok hafif ve hiç ses çıkartmıyor. Yani tamamen sessiz çalışıyor. SSD diskler HDD’ye göre hız açısından 5 kattan fazla fark var. SATA 2 olmasına rağmen bu farkı oluşturabiliyorsa SATA 3 ve çok daha hızlı okuma yazma hızına sahip bir SSD’de bu fark 15 – 20 kat daha fazla hız anlamına gelecektir. HDD’de çalıştırdığı bir program 15 – 20 sn açılanlar olurken aynı programlar SSD’lerde ölçü yapmayacağımız hızlara düşmüştür. SATA 2 ile SATA 3 arasında kablo farkı bulunmuyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.