Silinemeyen Dosyaları Silme Yöntemi

Silinemeyen Dosyaları Silme Yöntemi

Windows işletim sisteminde bir takım gizli dosyalar açığa çıkar veya yüklediğimiz programlardan kaynaklanan bazı dosyalar ortaya çıkar, özellikle masaüstünde ve sisteminizin çeşitli klasörlerinde bu dosyalar silmenize izin vermezler zaman zaman sisteminizi güvenli kipte dahi açsanız bu dosyaları silemeyebilirsiniz. Bu makalede bir program yardımı ile birde programsız şekilde silemediğiniz dosyaları nasıl silebileceğinizi anlatacağız…

İlk yöntem olan ve uğraştırmayan bir program yardımı ile dosya silmeyi anlatacağız, Buraya tıklayarak Unlocker adlı programı bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Yükleme işlemi bittikten sonra Türkçe desteği de bulunan programın çalışma mantığı ise şu şekildedir: Silinmeyen dosyanın hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını denetlemek ve bu uygulamalara son vererek dosyanın silinmesini sağlamak.

Programı şu şekilde kullanıyorsunuz

Silmeye çalıştığınızda uyarı iletisi almış olduğunuz bir dosyayı Unlocker yardımıyla silmek için silemediğiniz dosyaya sağ fare tuşuyla tıklayın. Unlocker programı kendisini zaten sağ tıklama menüsüne yerleştirmiştir. “Unlocker” ifadesine tıklayın, karşınıza o dosyanın hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını gösterir bir pencere çıkacaktır. Burada yapmanız gereken tek şey “Bütün kilitleri aç” butonuna tıklamak olacaktır. Daha sonra dosyayı rahatlıkla silebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise hiçbir programa ihtiyaç duymadan özellikle internet bağlantınızın olmadığı durumlarda silinemeyen dosyaları silme yöntemini anlatacağız.

Silinemeyen dosyanın bulunduğu klasörü açıyorsunuz. Eğer dosyalar masaüstünde ise C:\ Documents and Settings içerisinden kendi masaüstü klasörünüzü bulunuz

Araçlar menüsünden Klasör seçenekleri’ne tıklıyorsunuz.

Açılan liste içerisinde “Basit dosya paylaşımı kullan (önerilir)” seçili olan ikonunu kaldırıyorsunuz. Tamam tıklayıp kapatıyorsunuz.
Bir sonraki adımımız silinemeyen dosya veya klasörünüzün üzerine sağ tıklayıp “paylaşım ve güvenlik” sekmesine tıklıyorsunuz.
Açılan pencerede Güvenlik sekmesine tıklıyorsunuz. Burada kullanıcılar listelenecektir kendi kullanıcı profilinize tıklayınız. ve alt kısımda görünen Tam denetim izin ver ikonuna tıklayınız. Gelişmiş ikonuna tıklayınız açılan pencerede Sahibi sekmesine tıklıyorsunuz açılan pencerede kullanıcılardan kendi profilinize tıklıyorsunuz. ve pencereleri Tamam düğmesine basarak kapatabilirsiniz.

Artık dosya veya klasörünüzü silebilirsiniz silmeden önce vedalaşmayı unutmayın karşılaştığınız sorunları yorum bölümünde üyelik gerektirmeden sitemizde paylaşabilirsiniz size yardımcı olacak mutlaka birileri çıkacaktır.

Yorumlar

Yorum (2 Yorum)

  1. kemal üzmez dedi ki:

    silemediğim bir dosyam vardı,Unlocker onu sorun çıkmadan sildi,bilgilendirenlere çok teşekkürler.kemal

  2. serap dedi ki:

    sistem dosyalarımın ıcınde ısass.exe calısıyor ve sılemıyorum yardımcı olurmusunuz yukarıda bahsettıgınız programı ındıremedım hızmet kullanılamaz hatası verıyor programınız

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.