Sosyal Medya Tarafından Dinlenmeyi Nasıl Engelleriz

Sosyal Medya Tarafından Dinlenmeyi Nasıl Engelleriz

Akıllı cep telefonlarının sağladığı yazılım desteği ve internet erişimi sayesinde artık sadece ajanlar tarafından değil az çok uğraşan herkes tarafından kolayca dinlenebiliyoruz. Telefonunuza atılacak bir yazılım ve uygulama izni ile artık kolayca erişilebilir olabiliyorsunuz. Bu durumu sosyal medya uygulamaları için düşünecek olursanız. Örneğin bir fotoğraf veya video paylaşacaksınız. Yüklediğiniz uygulama sizden kamera erişimi ve mikrofon erişimi izni isteyecektir. İzin verdiğinizde paylaşım esnasında yani yer bildirimi yapabilmek için konum bilgisine ulaşmak isteyecektir ve buna da izin verdiğinizde artık bu uygulamanın yöneticileri istedikleri zaman sizin nerede olduğunuzu öğrenebilir, ne konuştuğunuzu dinleyebilir hatta ortam görüntünüzü alabilir. Çünkü tüm bunları yapabilmelerine siz izin verdiniz. Bir çoğunuz bu izni sadece uygulamayı kullanırken izin vermiş gibi düşünebilir ancak çok iyi niyetli olduğunuzu belirtelim.

Aslında bunu engellemek sizin elinizde, yapmanız gereken şey oldukça basit telefonunuzun yada tabletinizin ayarlarına girip uygulamanın izinlerini kısıtlamak, böylece mikrofon, kamera ve konum bilgilerinize erişmez.

Sosyal medya gündelik kullandığımız araçlar arasında bu uygulamaların erişimlerini kapatırsanız uygulamaları kullanmazsınız. Ancak yine de tedbirli olayım diyorsanız uygulamayı kullandığınız anlarda erişim izinleri verip sonra tekrar kapatabilirsiniz. Şimdilik yapabilecekleriniz bu kadar.