Toplu Olarak Resim Dönüştürme ve Boyutlandırma Programı

Toplu Olarak Resim Dönüştürme ve Boyutlandırma Programı

Toplu bir şekilde çektiğiniz fotoğrafları yada internetten edindiğiniz resimleri toplu olarak boyutlandırabilir ve istediğiniz formata çevirebilirsiniz. Bu sayede resimlerle tek tek uğraşmak yerine toplu halde birkaç hamle ile zamandan büyük bir tasarruf edebilirsiniz. Özellikle dijital fotoğraf makinesi yada cep telefonunuz ile çektiğiniz fotoğraflar artık oldukça yüksek boyutta alan kapladığı için internet siteleri için uygun değil. Hem yüklemesi uzun hem de kullanıcı tarafından açılması uzun sürdüğü için uygun değil. Tabi bunu farklı amaçlar içinde kullanabilirsiniz. Mesela bir sayfaya sığacak şekilde tüm resimlerinizi ayarlamakta isteyebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yapabilmek için IrfanView adlı yazılımı kullanacağız. Bilgisayarınıza kurduktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

Yazılımı çalıştırın ve üst menüden File -> Batch Conversion/Rename yolunu izleyin. Açılan pencerede fotoğraflarınızın yer aldığı klasörü seçmeniz gerekiyor. İşlem bittiğinde zamandan çok büyük tasarruf etmiş olacaksınız. Tek tek uğraşmak sıkıcı bir iştir.

Fotoğraflarınızı seçiyorsunuz. Eğer gelişmiş ayarlara girmeden yalnızca format dönüştürme işlemi yapmak istiyorsanız, sol taraftan istediğiniz formatı seçerek Start Batch komutunu kullanabilirsiniz.

Gelişmiş ayarlarda ölçü tanımlayabilirsiniz. Zaten sizin de amacınızın bu olduğunu düşünüyoruz. O nedenle gelişmiş ayarlara mutlaka girin ve bu özelleştirmeyi yapın. Şimdi toplu dönüştürme ve boyutlandırma işlemini başlatabilirsiniz.

IrfanView İndirme Linki
http://www.irfanview.com

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir