USB Belleğe Nasıl Parola Koruması Koyulur

USB Belleğe Nasıl Parola Koruması Koyulur

Flaş bellek nasıl koruma altına alınır? USB belleği şifre ile koruma yöntemi nasıl yapılır? Son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılan Flaş belleklerle birlikte verilerin taşınabilirliği de arttı, kullanıcılar özellikle kişisel verilerinin başkalarının eline geçmesinden endişe etmektedirler. İşte bu nedenle bir parola ile belleğinizi korumaya alabilir ve verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bilgisayarlar arasında kolayca dosya aktarımı yapılmasını sağlayan USB bellekler küçük boyutlarda ve hafif olmalarından ötürü kolaylıkla kaybedilebiliyor. Kaybettiğiniz bellek üzerindeki dosyalarınızın başkaları tarafından görülmesini elbette istemezsiniz, bu nedenle güvenlik önlemlerinizi almanız şart. USB belleğinizi gün içerisinde kullandığınız bir bilgisayarın USB portunda unutabilirsiniz, bu durum da oldukça can sıkıcı sonuçlara yol açabilir. Sonuç olarak önemli verilerinizin başkaları tarafından görülmesini engelleyebilmek için aşağıda anlattığımız basit yöntemlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

BitLocker TrueCrypt

İlk olarak doğrudan USB belleğe parola koruması eklemek yerine önemli belgelerinize parola koruması eklemeyi düşünebilirsiniz. Dosyalarınızı tek tek şifrelemek ile uğraşmak istemiyorsanız USB belleğinizde dosya güvenliğinin ön planda olduğu bir depolama alanı yaratabilirsiniz. Bu işlem için en sık kullanılan ücretsiz yazılım TrueCrypt ile şifreleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

TrueCrypt İndirme linki
http://truecrypt.sourceforge.net/

Rohos Mini Drive

TrueCrypt alternatifi olarak kullanılabilecek, daha sade ve anlaşılabilir arayüze sahip olan Rohos Mini Drive programından da faydalanabilirsiniz. Programın ücretsiz sürümü USB belleğinizin 2 GB’a kadar olan depolama alanında gizli, şifrelenmiş ve parola korumalı bir disk bölümü oluşturma olanağı sunuyor. Kırılması pratikte pek mümkün olmayan AES 256-bit şifreleme algoritması ile korunan bölüm oluşturarak üst seviye veri güvenliğini sağlayabilirsiniz. USB belleği sisteme bağladığınızda korumalı alana erişebilmek için bellek içindeki root dizininde yer alan “Rohos Mini.exe” dosyasını çalıştırın ve parolanızı girin. Korumalı disk bölümü erişilebilir duruma geçecektir, bu disk bölümünü tekrar gizlemek için sistem tepsisindeki “Rohos” ikonuna sağ tıklayın ve “Disconnect” seçeneğini kullanın.

Rohos Mini Drive İndirme linki
http://www.rohos.com/rohos_mini.exe

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.