USB Bellek İle Windows 8 Kurulumu

USB Bellek İle Windows 8 Kurulumu

Geçtiğimiz günlerde Windows 8 işletim sisteminin ön izlemesi indirmeye sunulmuştu. Windows 8 işletim sistemi kurabilmek için USB belleğinizi kullanabilirsiniz. Bu özellik özellikle CD/DVD/Blu-Ray sürücüsü olmayan bilgisayarlar için iyi bir yöntemdir. Özellikle Netbook ve tablet PC’lerde yer kaplamaması için herhangi bir sürücü takılmıyor. Bu tip cihazlara Windows 8 işletim sistemini yapabilmeniz için Flaş belleğinizi kullanabilirsiniz. USB diskinizden işletim sistemi kurmayı adım adım anlatacağız, ilgili adımları sırası ile uygulayınız. bu yöntem daha önce denenmiş çalışan bir yöntemdir. Takıldığınız kısımlarda yorum kısmımızdan yardım alabilirsiniz.

Windows 8 işletim sistemini kurmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken daha önce indirme linklerini verdiğimiz bölümden Windows 8’i indiriniz.

Windows 8 Consumer Preview İndirin

Windows 8′i indirdiğiniz zaman Microsoft sitesinde yer alan CD-KEY‘i bir yere not ediniz. kaybetseniz de çok sorun değil biz sizinle bir KEY paylaştık.

Daha sonra USB diskinizi boot etmek için “A bootable USB” isimli ücretsiz programı kullanarak diskinizi boot edeceğiz. Bunu yapmamızdaki amaç bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda USB diskinizin devreye girebilmesidir.

A bootable USB buradan Tıklayarak indirebilirsiniz

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra adım adım kuruluma geçebiliriz. İndirmiş olduğunuz “A bootable USB” isimli programı çalıştırınız. Programı açtıktan sonra yine indirmiş olduğunuz Windows 8 .iso dosyasını seçiyorsunuz. Daha sonra USB diski bootable etmek istediğimiz yeri seçiyorsunuz. Eğer USB diskinizde yeterli alan yok ise diskinize format atmalısınız. burada dikkat etmeniz gereken yanlışlıkla bilgisayarınızın diskine format atmamalısınız. Program kurulu ayarlarını sizin için hazırlıyor. işlem bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Burada dikkat etmeniz gereken bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda boot ayarlarından USB disk ile başlatmayı seçmelisiniz. Kullandığınız bilgisayara göre bu ayarın yeri değişmektedir. Bios ayarlarından USB diskinizi birinci sıraya almalısınız. USB sürücüsünü ilk sıraya aldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Yeniden başlattıktan sonra kurulum kendi kendine devreye girecektir daha sonraki adımlar diğer Windows kurulumlarından çokta farklı değil, yönergeleri izleyin ve kurulumu tamamlayın. Türkçe olduğundan hiçbir zorluk yaşamazsınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.