USB Bellekten Çalışan Virüs Temizleme Programları

USB Bellekten Çalışan Virüs Temizleme Programları

Bilgisayarınızdaki virüsleri bulmak ve ortadan kaldırmak için USB ile çalışan antivurus programları çok iyi çözümdür. Yazılımsal sorunlar yaşayan Windows işletim sistemi kurulu bir bilgisayarda ilk yapmanız gereken sistemde virüs ve diğer malware’ler için tarama yapmaktır. Bilgisayarınızda kurulu bir virüs programı yoksa sistem tamamen kötü niyetli yazılımların eline geçmiş olabilir. Bu nedenle yeni bir virüs programı kurup tarama yapmak çok zordur. Bunun yerine USB belleğiniz üzerinden kurulum yapmadan tarama yapıp zararlıları tespit edebileceğiniz ücretsiz yazılımlar bulunuyor.

McAfee Stinger

Bilgisayarınıza zarar verebilecek yazılımları ve virüsleri gelişmiş özellikleri ile çevrimiçi olarak tarayan ven temizleyen kolay kullanımlı McAfee Stinger (http://www.mcafee.com/us/downloads/free-tools/stinger.aspx bağlantısına erişin ve Download Stinger butonuna tıklayın) McAfee Internet Security’nin de geliştiricisi olan firma tarafından geliştirilmiş ücretsiz ve kuruluma ihtiyaç duymayan bir yazılım. Testlerimiz de aracın gelişmiş antivirüs çözümleriyle eş değer seviyede güçlü olduğunu gözlemledik. Aracı Kayıt Defteri gibi spesifik hedeflerde tarama yapmak için yapılandırabilirsiniz, hatta kendisinin yer aldığı USB bellekte de tarama yapabilirsiniz. Stinger şüpheli dosyalar tespit ederse dosyayı ortadan kaldırabilir veya tıpkı McAfee’nin tam sürümündeki gibi güvenle karantinaya alabilirsiniz.

Panda Cloud Cleaner Portable

Hızlı ve etkili tarama motoruyla zararlıları tespit eden Panda Cloud Cleaner Portable (http://www.pandasecurity.com/usa/support/card?id=1680 bağlantısına erişip ikinci mavi renkteki Download butonuna tıklayın) programı da spesifik dizinlerde tarama ve temizlik yapabiliyor. Stinger yazılımına kıyasla daha zayıf bir seçenek fakat bulut tabanlı doğrulama teknolojisinin beğenimizi kazandığını belirtelim.

HijackThis

Trend Micro’nun taşınabilir hata tespit edicisi HijackThis (http://www.trendmicro.co.uk/products/free-tools-and-services/index.html) doğrulanamayan ayarları ve modifikasyonları ortaya koyarak malware varlığı konusunda rapor verebiliyor. Dosyalarda gömülü meta datalar gibi veriler için tarama yapan araç Windows Explorer arayüzünde görülemeyen ve diğer malware tarayıcılar tarafından kaçırılabilen izleri tespit edebilmekte. Bilgisayarınıza zarar verebilecek çeşitli programlara ve internet ortamından gelebilecek çeşitli tehlikelere karşı sağladığı üstün güvenlik sayesinde bilgisayarınızı temiz tutmanıza yardımcı olur.

Burada bahsettiğimiz taşınabilir programların diğer antivirüs çözümleri tarafından zaman zaman malware olarak tanımlanabileceğini ifade edelim. Buradaki ironi taşınabilir yazılımların aslında daha güvenilir olmaları; çünkü bu yazılımları internet bağlantısı olmadan çalıştırabiliyorsunuz ve aynı zamanda bu araçların hacker’lar tarafından sistemlere yerleştirilen zararlılar tarafından etkilenmeleri PC’de kurulu araçlara kıyasla daha zor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. Yasemin Dilan dedi ki:

    Faydalı programlar, teşekkürler. usb virüs temizleme konusunda da ücretsiz bir program olan dracula virüs temizleyici ek olarak kullanılabilir bence.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.