Windows Program Yüklemeden Hızlı Resim Boyutu Ayarlama

Windows Program Yüklemeden Hızlı Resim Boyutu Ayarlama

Artık günümüzde cep telefonları için geliştirilen uygulamalar resimleri profesyonelce düzenlememize imkan veriyor. Üstelik bunu sadece birkaç adımda yapıyor. Ancak elde böyle bir imkan olsa bile zaman zaman Windows yüklü bilgisayarlardan da yeniden resim boyutu ayarlama ihtiyacı doğmaktadır. Bu hizmeti sunan pek çok ücretli ve ücretsiz yazılım bulunuyor. Genelde bu yazılımlar üzerinden tarifler yer alıyor. Ancak Windows işletim sistemleri içerisinde yüklü olarak gelen Paint programı ile istediğiniz ölçülerde boyutlandırma yapabiliyorsunuz. Üstelik oldukça hızlı olduğu için zaman tasarrufu da edebileceksiniz.

Paint ile Hızlı Resim Boyutu Ayarlama

İlk olarak düzenleme yapmak istediğiniz resmin üzerine gelin ve sağ tık yapın, açılan menüden Düzenle sekmesine tıklayın.

Resminiz otomatik olarak Paint programında açılacaktır. Giriş sekmesinde yer alan Yeniden boyutlandır kısmına tıklayın yada CTRL + W kısayol tuş kombinini kullanarak yeniden boyutlandırma penceresini açınız.

Yeniden boyutlandır penceresinde Ölçüt bölümünü Piksel olarak değiştirin, böylece yapmak istediğiniz boyutlandırma değerlerini gireceğiniz kutucuklar gelecektir. En boy oranını koru kutucuğundaki tik işaretini kaldırarak net olarak en-boy değeri verebilirsiniz. Ancak resmin görünümü bozulabilir.