Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı Sorununun Çözümü

Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı Sorununun Çözümü

Depolama biriminiz bozulmaya başladığında “” hatası ile karşılaşırsınız. Bu hata sabit diskiniz için tehlike çanları çalmaya başladığı anlamına gelir. Özellikle Bad Sektör sorunu varsa HDD’niz geri dönüşü olmayan bir yola girmiş demektir. Çünkü bu sorun fiziksel bir arızadır ve programlarla düzeltilemez. Ancak şunu yapabilirsiniz. Bad Sektör oluşan bölümü tespit edip bu bölümü kullanılmayacak şekilde bölebilirsiniz. Hard diskinizin kalan sağlam kısmını kullanırsınız. Ancak u hata oluştuğu zaman diskiniz giderek hasarlı hale gelecektir. Tabi ki bu durum kullanıcıya da bağlıdır. Sürekli bilgisayar ile vakit geçiriyor ve kopyalama işlemlerini sık yapan biriyseniz yeni bir depolama aygıtı başlamaya baksanız iyi olur.

Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı Hata Mesajını Kapatma

windows-sabit-disk-sorunu

Windows sabit disk sorunu algıladı
Bilgi kaybını engellemek için dosyalarınızı hemen yedekleyin ve diski onarmanız veya değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirtmek için bilgisayar üreticisine başvurun.

Yedekleme işlemi başlat

Daha sonra yeniden sor
Disk sonraki uyarıdan önce başarısız olursa, disk üzerindeki tüm programları ve belgeleri kaybedebilirsiniz.

Bu sorun hakkında bana bir daha sorma (Önerilmez)

Anında gerçekleştirilecek adımlar
Disk hatası diskteki tüm programları, dosyaları ve belgeleri kaybetmenize neden olacağından, önemli bilgilerinizi hemen yedeklemeniz gerekir. Sabit diski onarıncaya veya değiştirinceye kadar bilgisayarınızı kullanmamaya çalışın.

Hangi disk hata bildiriyor?
Aşağıdaki disk hata bildiriyor:
Disk Adı: ST3500410AS
Birim: :C\;D:\

1. Yöntem

Bu yöntemde Windows kayıt defterini düzenleyeceğiz. Yöntem oldukça basit, Windows + R tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır penceresini açınız. Daha sonra çıkan ekrana regedit yazıyorsunuz ve açılan pencereden aşağıdaki yola gelip burada 00000002 olan değeri 00000001 olarak değiştirmeniz yeterlidir.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DiskDiagnostics\FallbackPolicy]

“EnabledScenarioExecutionLevel”=dword:00000001

2. Yöntem

Bu yöntemde ise yine ilk yöntemde olduğu gibi Windows + R tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır penceresini açıyorsunuz ve karşınıza çıkan ekrana gpedit.msc yazıp enter tuşuna basıyorsunuz. Karşınıza Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi çıkacaktır. Şu yolu izleyin;

Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sorun Giderme ve Tanılama > Disk Tanılama > Disk Tanılama: Yürütme düzeyini yapılandır

Dosyasının üzerine gelip sağ tık yapıyorsunuz ve Düzenle seçeneğini seçiyorsunuz. Açılan pencereden Devre dışı bırakıldı seçeneğini seçip tamam butonuna tıklayarak kapatabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Engelleme yurtdışı gelen aramaları engelliyor çoğu...
  • Nejdet Acar:Merhabalar, Öncelikle anlatım için teşekkür ederi...
  • yaşar:merhaba programı indirdim ancak programda convert ...
  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...