Akıllı Cep Telefonlarının Güvenliği Nasıl Sağlanır

Akıllı Cep Telefonlarının Güvenliği Nasıl Sağlanır

Cihazınızı zararlı yazılımlardan, hırsızlıktan ve hasardan koruma uygulamaları. Akıllı telefonda antivirüs korumasına gerek var mı? Akıllı telefonunuz için gerekli tedbirler nelerdir? Apple üretimi bilgisayarların virüsten etkilenemeyeceğine dair bir şehir efsanesi olsa da Mac’ler, ’lar ve iPad’ler ara sıra bu sıkıntıyı yaşayabiliyor. Çok sayıda farklı ara firma yerine genel anlamda Apple tarafından geliştirildikleri için bileşenlerin saldırıdan etkilenme riski daha düşük. Benzer biçimde App Store’da uygulanan sıkı güvenlik önlemleriyle üçüncü parti uygulamalar dikkatli biçimde gözden geçiriliyor. Böylece virüs indirme şansı iyice azalıyor. ise bambaşka bir mesele. Temelinde yer alan açık kaynaklı yazılım felsefesinden ötürü kötü amaçlı kullanıcıların saldırısına açık. Bilişim güvenlik uzmanlarının açıklamalarına göre geçen sene test edilen uygulamalarının üçte birinde zararlı koda rastlanıldı. Bununla birlikte bu test örneklerinin nereden alındığı açıklanmadı. Google Play ortamına eklenen uygulamalar düzenli biçimde kontrol edilip zararlı uygulamalar siliniyor.

Aynı dönemde düzenlenmiş olan daha farklı analizlerdeyse Google Play ortamında yer alan uygulamalardan yüzde 11’in potansiyel olarak risk içerdiği ama bu oranın yükselmeye başladığı ifade ediliyor. Bu yüzden Norton Security yada Android’e özel Avast! Security gibi ücretsiz uygulamaların kullanılması ve yeni uygulamalarla güncellemelerin ve de indirilen dosyaların kullanılmadan önce taranması tavsiye ediliyor.

mobil-guvenlik-duyurusu

Uygulamaları Şifreyle Koruma

Hırsızlık Uygulaması

Kayıp Telefonları Bulma

Telefonunuzla artık günlük tüm işlerinizi halledebildiğinizi düşünürseniz, bunlar arasında bankacılık işlemleri, alışveriş, fotoğraf çekinmek, yazışmalarınız ve sohbet etmek gibi pek çok size ait özel bilgileriniz telefonda yer alıyor. Bu nedenle de güvenliğinizin oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Zehra:Merhabalar benim telefonum format oldu YouTube kan...
  • Muhammed polat:Sizde varmı bu fotoğraf makineden almak istiyorum...
  • Muhammed polat:Nereden aldınız acaba bilgi verebilir misiniz yada...
  • Nurcan:Hesabimi sildim şimdi geri alamıyorum...
  • Mahmut KüRDÜ:Hesabımın tekrar açılmasını rica ediyorum lütfen ç...
  • efe:bazı filmleri otomatik almıyor. diyelim 300 filmin...