Android Yeterli Depolama Alanı Yok Sorunu ve Çözümü

Android Yeterli Depolama Alanı Yok Sorunu ve Çözümü

Android işletim sistemli cihazlarda yeterli depolama alanı yok hatası nedeni ile pek çok kişi uygulama veya oyun yükleyememekten şikayet etmektedir. Pek çok Android kullanıcısı hafızayı artırmak için daha önceden yüklediği oyun ve uygulamaları silmesi dahi bu sorunun önüne geçememektedir çünkü sorun farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Yani hafızanızda boş yer olsa bile böyle bir hatayla karşılaşırsınız. Şimdi sizlere sırasıyla yamanız gereken bazı işlemlerden bahsedeceğiz. Böylece bu sorundan kurtulacaksınız.

Androidli cihazınıza uygulama yüklemeye çalışıp yükleyemiyorsanız size bu sorunu halledebileceğiniz iki yol önereceğiz. Ancak bu yöntemler hafıza kartınızda yeterli alan olup da hata alıyorsanız geçerlidir.

Ön Bellekten Kurtulun

Play Store yani indirme marketinin verilerini temizleyiniz. Bunun için Ayarlar – Uygulama Yöneticisi buradanda Google Play Store uygulamasını seçiyorsunuz. Buradan Veriyi Sil seçeneğini seçerek Play Store’nin verilerini siliyorsunuz.

Alternatif Yöntem

Cihazınızı Recovery Mod’da açıyorsunuz. Cihazı bu moda açmak için Ses Açma + Home + Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutuyorsunuz ve cihaz kendisini kapatacaktır siz elinizi tuşlardan kaldırmayın çünkü tekrar açılacak fakat Recovery Mod’da açılacaktır. Buradan:

wipe cache partition (önceki kurulumlardan kalan verileri temizlemek için kullanılır.)

Veya

wipe dalvik cache (java sanallaştırması için kullanılan geçici dosyaları temizler.)

Seçeneklerinden hangisi görünüyorsa bu seçeneklerden birini seçerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Son olarak

reboot system now

Seçeneğini seçip cihazınızı yeniden başlatıyorsunuz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (5 Yorum)

 1. servet dedi ki:

  arkadaşlar bn 14 gb lık hafıza kartı aldım oyunları indiriyorum yeteri depolama alanı yok diyor o oyunları nasıl hafıza kartına atabilirim acill

 2. Mücahit dedi ki:

  Bende aynı hatayı alıyordum ve kendimce sorunun çözümünü keşfettim. Daha önceden indirdiğiniz uygulamaların ve oyunların mutlaka bir “data” dosyası vardır.Bu klasör de Telefon Hafızasında ya da SD Kartınız varsa SD Kartınızın içindedir. Muhtemelen telefonunuz ya da tabletiniz ilk olarak kendi hafızasına yükleyecektir.Bu dosyaya girerek kullanmadığınız uygulamaların ve oyunların dosyalarını silin. Böylelikle yeterli depolama alanınız olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuzu ve ya tabletinizi tekrar başlatın, sorun çözülecektir. İyi Günler :)

 3. nazım dedi ki:

  Dediginiz tuslara basıyorim fakat hic birsey olmuyor

 4. mert bartu pekcan dedi ki:

  çok teşekkür ederim kardeşim. valla umudum kesmiştim. saolasın..

 5. mehmet dedi ki:

  söylediklerini denedim. ama işe yaramıyor.. galaxy mega…

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.