APK Nedir? Nasıl Yüklenir?

APK Nedir? Nasıl Yüklenir?

APK dosyası nedir? Android cihaza APK dosyası nasıl yüklenir? Android Package kelimesinin kısaltılmışı olan APK’nın Türkçe anlamı ise Android Paketi demektir. Android işletim sistemine sahip olan akıllı cep telefonlarınız ve tablet bilgisayarınız başta olmak üzere tüm cihazlarınıza Google Play Store haricinde de uygulama yükleme imkanına sahiposiniz. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olması nedeniyle bu imkanı sağlıyor. APK Android cihazlara yüklenen uygulamalrın kurulum dosyasının uzantısına verilmektedir. Güvenlik nedeniyle Android cihazlarınıza APK dosyalarını yükleyebilmeniz için ayarlar bölümünden bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bu izni vermek için yapmanız gerekenler şu şekğilde.

APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

İlk olarak cihazınızın Ayarlar menüsüne giriyorsunuz, buradan Güvenlik sekmesine tıklayıp açılan menüden Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Artık APK uzantılı dosyaları çalıştırabilirsiniz. Google Play Store haricinden oyun ve uygulama yükleyebilirsiniz.
APK-Package-Installer
Yüklemek istediğiniz oyunun yada uygulamanın APK’sını cihazınıza indirdikten sonra üzerine tıklayınız. Karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır. Paket yükleyici seçeneğini seçip Sadece bir kere butonuna tıklayıp yüklemeyi başlatınız.

Uyarı; Bunun amacı virüs veya isteğinizin dışında uygulama yüklenmesini önlemek amacıyladır. Güvenlik amacıyla uygulama ve oyunları Google Play Store üzerinden yüklemeniz önerilir. Ancak zaman zaman mağaza dışından APK yüklemek zorunda kalırız fakat zararlı yazılım bulaştırmama konusunda dikkatli olmalısnız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.