Çin Malı Kopya Telefonlar

Çin Malı Kopya Telefonlar

Piyasada çin malı cep telefonları Pazar payını her geçen gün arttırıyor. Bununla da kalmayıp Nokia, samsung, sony Ericsson gibi dünya devlerinin ürünlerinin taklitlerini üretip isimlerini bile neredeyse taklit eder hale geldi. Büyük firmaların uçuk fiyatlı cep telefonlarını taklit eden çin firmaları orijinallerinin aksine çok daha cüzi fiyatlara piyasaya sürmekteler buda piyasada oldukça dikkat çekiyor. Piyasadaki sahte telefonlar ve sahte telefonları anlama yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Uyanık üreticiler dünyanın en çok kullanılan cep telefonlarını kopya ediyor. İşte dünyanın en ünlü çakma cepleri;
Nokia, Sory Ericsoo, Sumsang ve daha niceleri. Sadece biçimsel değil, isim olarak da üreticilerinin “esinlendikleri” modellere benziyorlar. Her geçen gün vitrinlerde kendilerine daha geniş yer bulmaya başlayan klonlanmış telefonların istilasıyla karşı karşıyayız.

Vitrinin önünden geçerken çok ucuza bir Vertu, N97 veya bir Omnia mı gördünüz? Balıklama atlamadan bir kez daha düşünmenizi öneririz. Alacağınız Vertü, Nckia veya Sumsang size oldukça kötü bir deneyim yaşatabilir. Ayrıca bir de kopya telefonların açtığı ekonomik sorunlar var. Can sıkıcı bir duruma düşmemek, klonlanmış telefonları ve etkilerini yakından öğrenmek için makalemizi dikkatlice okumanızı ve fotoğraf galerimizi incelemenizi öneririz.

KOPYA TELEFONLARI TANIMA YOLU

İster donanım olsun, isterse de yazılım, kopya telefonların hiçbiri orijinalinin yanına bile yaklaşamıyor. Bu yüzden internetten veya seyyar bir tezgahtan alacağınız bir klon telefon büyük olasılıkla sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Cep telefonu kopyalayanlar sadece telefonun dış görünümüyle değil, bir de yazılımlarıyla uğraşmak zorunda kalıyorlar. Peki, büyük firmalar gibi telefonları için yazılım tasarlıyorlar mı? Tabi ki hayır. Tek yaptıkları menülerin görünüşlerini değiştirip orijinallerine benzetmek. Çoğu zaman bu yazılımlar telefonların kamera, WiFi ve GPRS gibi kendi donanımlarını bile doğru dürüst çalıştıramayacak kadar da kötü olabiliyor. Bu yüzden bir iPhone klonu ile Apple iPhone arasında dağlar kadar fark oluyor. “Her telefonun yazılım sorunu oluyor, mutlaka bir güncelleme çıkar.” diyerek güncelleme beklemek ise boşuna.

PİYASANIN EN ÜNLÜ KOPYALARI

Sumsang Omnia

Kloncular aslında modayı çok iyi takip ediyorlar. Hangi telefon gözdeyse doğrudan onun kopyasını piyasaya sunuyorlar.

Nokla N97

Çin’li kloncuların harikası, gelecekten bir telefon: Nokla N97. Daha çıkmamış Nokia N97’nin klonu olan Nokla N97’de görülebilir bir tuş takımı yok. Nokla N97’nin ekipmanları arasında iki tane BP-5L pil – tabi büyük olasılıkla bunlar da klon – var. Bizim bildiğimiz ise Nokia’nın N97’de BP-4L kullanacağı. Sıkıntınız olursa da çekinmeden Çince olan kullanma kılavuzuna başvurabilirsiniz

n97.

Nokia N96

Nokia N96’da kloncular oldukça iyi çalıştılar. N96’nın piyasaya çıkmasından daha birkaç gün sonra internet siteleri siparişleri almaya başlamıştı bile.

Nokia N96 klonu: TVN96

İlk bakışta TVN96 ile N96’yı ayırmak çok zor. Ama bunda da üreticiler malzemeden çalmayı unutmamışlar: Kamerası sadece 1,3 megapiksel.

Nokia N95 klonu

N95 artık klasikler arasına geçmiş oldukça tutulan bir telefon. Bunu kullanmak isteyen bir Çinli üretici telefonun altın yaldızlısını çıkarmış. Cep telefonu ile hava atmak isteyenlere birebir.

n95

LeayminiN95

Altın kaplamalı istemeyene mini N95, hem de “16000 bin renk ve 13 lacpixel kamera” ile! Tabi bunların ne demek olduğunu çözebilirseniz.

Nokia N95 klonu: Nokla N95

Bu modelin tek farkı gerçeğinde kapağın diğer yöne kayarak ortaya çıkardığı müzik tuşlarının olmaması. Zaten kimin onlara ihtiyacı var ki!

Kamerası da orijinalinden biraz düşük: 5 megapiksel yerine sadece 1,3 megapiksel. En azından açık açık söylüyorlar.

Nokia N95 klonu: MM95

Yine bir N95 klonu. Asyalılardan yine başarılı bir çalışma.

Etkileyici bir isimlendirme – Vaino

Cep telefonlarına kısa bir laptop molası: Konu isimlendirmeye gelince yaratıcılık anlamında kloncuların üstüne yok. İşte size bir örnek: Sony Vaio klonu “Vaino”

Nokia 8800

Çok kopyalandı, ama hiçbir zaman orijinali gibi olmadı: Karşınızda Nokia 8800.

Nokia 8800 klonu

İşte bir açık arttırmada gözümüze takılan bir ürün. Satıcı arttırmanın bitmesine kısa bir süre kala insanların farketmesi üzerine ürünü geri çekmek zorunda kaldı. Telefondaki dil seçenekleri İngilizce ve Rusça – biraz şüpheli, değil mi?
Nokia 8600 klonu: Nokla 8600 Luna

Karşınızda 28 ayar altından, elmaslarla süslü birNokia 8600. Hem de sadece 300 TL’ye!

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (18 Yorum)

 1. süleyman dedi ki:

  • arkadaşlar bende sıfır kutusunda satlık ıphone 4 var sadece 180 tl almak isteyen varsa tel 0 555 360 20 16. bende aynı telefondan kullanıyorum ve memnunum internet ayarlarınıda yaptım internete girebiliyorum. arka kapakta made in china veya prc değil U.S.A yazıyor . ilgilenen arkadaşlar mesaj atarsanız arararım yadımcı olurum.

  • adahan dedi ki:

   diger özellıklerınıde yazarmısnn… süleyman artık kazıklanmaktan bıktık beduaa etmekten bıktımm.

 2. Anonim dedi ki:

  bende çin karısı aldım bozuk çıktı :))

 3. Nuri dedi ki:

  Çin malı 8800 aldım iki günden ekranı gitti

 4. umut dedi ki:

  çin falan bilmem gercekten on numara ben kullanıyorum e72 orjinallerinden cok iyi hiç sorun yaşamadım arkadaş orjinal aldı genpadan tamirden gelmiyo

 5. uğur çınar dedi ki:

  isteyene iphone 4 çakma değil 2000 tl ödeme sıfırı uygun fiyata temin edilir.

 6. bekir turgut dedi ki:

  ben onu bunu bilmem valla cin malı süper sözüm yok

 7. deniz dedi ki:

  hakan arkadaşne kadar gösteriş düşkünü sanane milletin elindeki telefondan sen işini görüyomu görmüyomu beğendn mi ona bak millet istedğni alır. bende hem cin malı hem orjnal telefona sahibm çin malı6700 benim müzik exspresimden daha performanslı öneririm.

 8. mustafa dedi ki:

  çin malından memnunum asıl sorun 200tl lik telefonun 2bin tlye satılması iphone 4 getirtiyorum çin den almak isteyen arkadas olursa yardımcı olurum

 9. ömer elazığ dedi ki:

  çin malarının en kötü olanı biri 6300 birisin95 biriside n96i almayın bunları

 10. ömer elazığ dedi ki:

  daha artık kafamız karıştı çinlemi uğraşalım orjinali ilemi uğraşalım çin malarının orjinal gibi olanlarıda var onlara bişey demiyorum hiç değilse parçaları bulunuyo

 11. ömer elazığ dedi ki:

  arkadaşım ben 2nci el tlfon satıyorum n97 aldım hem mini olanı hemde normalolanı büyük olanın dokunmatiği giti türkiyede yok mini olanında dokunmatiği giti bence paranıza yazık almayın benden sölemesi

 12. Harun dedi ki:

  ökkeş kardeş bede önceden hep laf geldimi sorardım çin malı telefonları Alma derlerdi zarar edersin derleri 2 gün sonra bozulur derlerdi.
  ama Tak Etti Alıcam Denicem Zarar Edersemde Ediyim Ama denicem Gözüm Kaldı N97 de SAMSUN S3500 üm var Hemen satıcam üstüne 50 yüz daha Koyucam.
  N97 ALıcam.En azında 2 yıl garantiliymiş bugün adamı aradım bi siteden buldum numarası.kafama Yattı.Alıcam VE Denicem Sizede Nasıl Bİşi olduğunu deniyince sölerim.Bu arada N97 ÇİN Malı Kullanan Varsa Bize PAylaşssın

  harungurbuz@windowslive.com

 13. ökkeş dedi ki:

  telefon demek hava atmakmı demek. demekkı adamın parası yetısmıyor alamıor 600-700 lıralık telefonları. o fıyattakı telefon 150 tl. adam alırken bılıo zaten nasıl bıse oldugunu onu da goze alıo zaten. 2. sıde her ne kadar cın malı tel. kotu deselerde sacma. bn elektronıkcıyım. bu ısın ıcerısındeyım bnde cın malı kullandım ve 4 sene kullandım hıc bı sorun yok sattım ve hala da kullanılıo telfn.ucuz olmasının sebebı parcaların yurtdısından ıthal edılıp çindeki fabrıkalarda ucuz işçilikle birlestırılmesıdir .adam ewıne tezgah kurup yapmıo bnu .baska bı sebep yok … fısıltılara ınanmayın kullanın gorun. ozmn laf edersınız.

 14. seyfi dedi ki:

  Gösteriş budalalılığının anlamı yok. Avrupa ve Amerikan malı yerine Çin malı kullanın Çin ekonomisi güçlensin Batı üreticilerinin rakibi olsun biz de ucuz ürün bulalım. Ama gerçekten adamsanız kendiniz üretir Türk malını kullanırsınız. Türk malı varken kullanmıyorsanız hain sayılırsınız.

 15. seyfi dedi ki:

  Başkalarının markalarını korumak bize mi kaldı benim işimi gören ucuzunu kim üretirse ondan alırım. Yiğitlik kendin üretebiliyorsan vardır. Dürüstlük önce kendi milletine karşı olmalıdır. Kendinize gelin.

 16. hakan dedi ki:

  bunları kopyalayanların hepsinin a.q mal hepsi amk. onlar yüzünden telefon modeli die bi kavram kalmadı , bakıorm en varoşdaki adamda bile çin malı da olsa 3.5 mega pixel kamera yok işte tv ve super bi görünüşle klon telefon. ulan madem herkesde olacak onlar. hiç orjinalini almayalım. sacmalığa bak arkadaş. nokia felanda bişey yapmıor. böle gidersede zor satar artık. yasaklansın , üretici hakları mahkemesine werilsin klon yapan firmalar. deli oldum amk ya :@ elimde nokia e66 ile geziorm. lan bi bakıorm en varoş da oturuan adm da bile bndek,inin çok benzeri bi nokia e66 ulan ne diye aldm ozaman bunu ben. orjinaalin tek avantajı garanti ? 2 yıl garanti içinmi 500 – 600 tl fark ödicez ? derhal bişeler yapılması lazım bence

 17. caner dedi ki:

  çin malı cep telefonları fiyatı açısından iyi bir avantaj telefonların bir çoğu kopyaları kadar iyi fakat çift hatlıları önermiyorum kaliteli olmuyorlar….

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.