iPhone 7 Hakkındaki Tüm Dedikodular

iPhone 7 Hakkındaki Tüm Dedikodular

yeni tasarımı, iPhone 7’nin kamerası nasıl olacak? nedir? Apple’ın sonbaharda duyuracağı iPhone 7 cephesinden önemli bir bilgi daha geldi. Halihazırda seri üretimde olan iPhone 7’de iddiaya göre kullanıcılar yepyeni bir ana ekran butonuyla karşılaşacak. Home botunun değişeceğine ilişkin daha önce birçok haber gündeme yansırken, son olarak Cowen and Company analistleri iPhone 7’de Force Touch teknolojisine sahip home butonunun yer alacağını bildirdi. 9to5mac sitesi de yine benzer iddiayı destekleyen bir rapor yayınladı.

Dokunmatik yapıda olacak yeni home butonu iPhone 7’de ön bölümün düz bir panelden oluşmasını sağlayacak. Dokunmatik buton ek olarak iPhone 7’de kullanılacak kasanın suya dayanıklı olacağı ihtimalini güçlü kılıyor. Apple aslında benzer yapıyı Retina ekranlı MacBook’un trackpad’inde kullanıyor. iPhone 7’de yer alacak yeni home butonunda, hem iPhone 6s serisinde yer verilen ekran hem de MacBook’a eşlik eden trackpad‘deki gibi titreşimli geri bildirim sağlayan bir motor kullanılacak.

Dokunmatik ve geri bildirimli home butonu son dönem iPhone’larda kronik hale gelen fiziksel tuş arızalarını önemli ölçüde azaltacaktır. Bir diğer nokta ise iPhone 7 kullanıcıları görünüşe bakılırsa telefonlarını sıfırlamak için bundan sonra güç+home butonu yerine güç+ses butonlarından birini kullanacak.

iPhone 7’e ait olduğu iddia edilen karelerde cihazın kasasının değişmediği ancak yeni iPhone’un kamerasında önemli bir değişiklik olacağı görülüyor. Daha önce de Apple ürünlerine ait fotoğrafları cihazlar piyasaya sürülmeden önce yayınlayan Fransa merkezli Nowhereelse.fr isimli internet sitesinde yer alan görsellerde iPhone 7’nin çift arka kameraya sahip olacağı görülüyor.

Görünen o ki iPhone 6’dan sonra gelen iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde, kamera konusundaki inadından vazgeçen ve kullanıcılarını 8 megapiksel üstü çözünürlükle tanıştıran Apple, iPhone 7’de bu işi biraz daha ileriye taşıyacak. İddiaya göre, bunlardan biri optik imaj sabitleme (OIS) ile gelecekken, bir diğeri ise alan derinliğini ölçecek.

Her zamanki gibi Apple, yeni iPhone modeli görücüye çıkana kadar bilgi vermeye yanaşmıyor. Ancak bu model hakkında sızıntılar birbiri ardına geliyor. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Eylül ayında tanıtılacağına neredeyse kesin gözle bakılıyor. Ancak Çin kaynaklı yeni bir söylentiye göre bu ikilinin arasına iPhone 7 Pro da katılabilir.

iPhone 7 Pro söylentileriyle ilk kez karşılaşmıyoruz, ancak şimdiye kadar böyle bir modelin iPhone 7 Plus’ın yerine mi geçeceği, yoksa ayrı bir model olarak mı sunulacağı bilinmiyordu. Weibo’dan gelen dedikodular doğruysa Apple, üç modeli birden tanıtmayı düşünüyor.

Pro modeli gerçeğe dönüşürse iPhone 7 Plus’tan farklı ne sunacağı belli değil. Pro’nun çift lensli kamerayla gelebileceği söyleniyor, ancak aynısı Plus için de söylenmişti. Pro’yu Pro yapan özelliği, Smart Connector bağlantısı üzerinden klavye gibi aksesuarları bağlamaya olanak tanıması olabilir.

Weibo’dan gelen dedikodulara hemen inanmamakta, her zaman dikkatle yaklaşmakta fayda var. Dahası iddiayı ortaya atan Weibo kullanıcısı bile Apple’ın bir iPhone 7 Pro “tanıtabileceğini” söylüyor ve kesin konuşmuyor.

iPhone 7 cephesinden bilgiler gelmeye devam ediyor. Son olarak sektörün güvenilir kaynakları arasında gösterilen Wall Street Journal, iPhone 7 cephesinden elde ettiği istihbaratları kamuoyu ile paylaştı. Site tarafından yayınlanan rapora göre iPhone 7 selefi iPhone 6s’ten pek de farkı olmayacak. Apple, iPhone için süre gelen iki yılda bir tasarım değişikliği anlayışını ne yazık ki bu yıl uygulayamayacak; zira şirket yeni teknolojilere henüz hazır değil. Apple böylece ilk kez bir tasarım anlayışını üç yıl sürdürmüş olacak.

iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinde devam ettiren tasarım anlayışı iPhone 7 ile sürecek. Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ailesinde ekran boyutunu, hatta ekran çözünürlük değerlerini dahi değiştirmeyecek.

iPhone 7’de 4.7 inç 750 x 1334 piksel çözünürlüklü ekran, iPhone 7 Plus’ta ise 5.5 inç Full HD ekrana yer verilecek. Wall Street Journal kaynaklarına iPhone 7 ailesini iPhone 6s’ten farklı kılan en önemli detay, yeni iPhone’larda kulaklık girişinin kaldırılacak olması gösteriliyor. Benzer iddia kısa süre önce Mac Otakara sitesi tarafından da ortaya atılmış ve siteye göre Apple, iPhone 7 kutu içeriğine Lightning dönüştürücüsü dahil edecek.

WSJ kaynaklarına göre kulaklık girişinin kaldırılacak olması iPhone 7 serisinde daha ince ve suya dayanıklı bir kasanın yer almasını sağlayacak. Kaynaklara göre iPhone’da radikal değişimler 2017 yılında sergilenecek. Yeni tasarım, AMOLED ekran, ekrana gömülü parmak izi sensörü (home butonunun kaldırılması) ve çift kamera gibi yeniklerin tümü ya da bir bölümü gelecek yıl tanıtılacak iPhone 7s modellerinde karşımıza çıkacak.

ABD merkezli şirket akıllı telefonlara sanal gerçeklik özelliğini getiren özelliğin patentini resmen aldı. Apple’ın aldığı patentin Eylül ayında tanıtılması beklenen yeni iPhone modelinde yer alacağı sıklıkla dile getirilen iddialar arasında. iPhone 7, şüphesiz ki en çok beklenen telefonların başında geliyor. Daha öncelerinde kulaklık çıkışını sona erdiren iPhone 7, geçtiğimiz aylarda kulaklık çıkışının kalacağı yönünde söylentilerle gündeme geldi. Şimdi ise çift SIM destekli olarak piyasaya çıkabileceğine dair bilgiler elde edildi.

Çin’de bulunan Rock Fix isimli bir tamir dükkanı, iPhone 7’ye ait olduğunu iddia ettiği birkaç parçanın fotoğrafını internete sızdırdı. 4.7 inçlik yeni iPhone modeline ait Lightning portuna bağlı bir kulaklık çıkışı görünüyor. Fotoğraflarda ayrıca iPhone 7’nin çift SIM tepsisi olduğu iddia edilen bir parça da bulunuyor. Eğer fotoğraflar gerçeği yansıtıyorsa, bu durum iPhone 7 için yepyeni bir gelişme olacak.

İki ayrı boyutta ekran panelleri de bulunan fotoğraflarda 256 GB değerine kadar çıkabilen SanDisk hafıza yongaları da dikkat çekiyor. Büyük olan model için çift lensli kamera modülünün de göze çarptığı sızıntıları paylaşan kişi ayrıca anten tasarımında da değişikliklere gidileceğini söyledi. Bu da iPhone 7’de belki Intel’in mobil platformlar için olan anten çözümünün kullanılabileceğini işaret ediyor olabilir. Tabii ki bunlar henüz resmileşmiş bilgiler değil ve sürekli bir çelişki çıkabiliyor. Zira birkaç gün önce bazı kaynaklardan çıkan haberler Apple’ın çift lensli kameradan vazgeçtiğini, çünkü teknolojinin buna hazır olmadığını söylemişti.

iPhone 7 İlk Görüntüleri

Apple’ın eylül ayında piyasaya sürmeyi planladığı iPhone 7’nin modeli ve özellikleri hakkında çeşitli söylentiler devam ederken, şirketin 360 derece kavisli ekran patentini aldığı ortaya çıktı. Patentlyapple.com adlı sitede yer alan haberde, şirketin 2011 yılında başvurduğu patenti aldığı açıklandı. Haberde yer alan söz konusu tasarımlarda ise ses tuşlarının ve ana ekran butonunun kalktığı ve tamamen dokunmatik hale geldiği görüldü.
iphone-7-tasarimi
Şirketin bu yeni özelliği, kuruluşunun 10. yılı olan 2017’de piyasaya süreceği telefon modellerinde kullanması bekleniyor.

Apple’ın eylül ayında tanıtacağı iPhone 7 için her geçen gün yeni bir sızıntı gelmeye devam ediyor. Söylentilerin geneline baktığımızda Apple, iki farklı iPhone geleneğini bu yıl da devam ettirecek ve karşımıza iPhone 7/iPhone 7 Plus modelleri ile çıkacak. Ancak diğer bir söylentiye göre iPhone 7 Plus’ın ismi iPhone 7 Pro olacak.

iPhone 7 ile 3.5mm kulaklık çıkışına veda edeceğimiz ve kulaklığı Lightning girişinden bağlayacağımız birçok kullanıcıyı korkuyor. Ne yazık ki bu söylentiler doğru çıkacak ve 3.5mm çıkışa sahip kulaklıkları bağlamak için 3.5mm to Lightning Converter kullanmamız gerekecek. Aksesuar satmasını seven Apple’ın bu adaptörü ne kadar fiyata satacağı henüz bilinmiyor. Söylentiler doğrultusunda hazırlanan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus konsept çizimleri; Apple konseptleri ile bilinen Martin Hajek tarafından bugün yayınlandı. Konseptlerin; sızıntılar doğrultusunda gerçeğe çok yakın olarak hazırlandığı belirtmek gerekir.

Teknoloji firmalarının değerli olduğunu düşündükleri fikirlerin patentlerini almaları, gelecek planlarını ele verebiliyor. AppleInsider’ın yeni keşfettiği patentler, gelecekteki iPhone’lardan neler bekleyebileceğimizi şimdiden söylüyor. Patentlerden ilki, korunaklı, dışarıda kullanılmaya yönelik sağlam bir iPhone’un ipucunu veriyor olabilir. Apple, bir sonraki iPhone’u tamamen su geçirmez hale getirmeyi planlıyor da olabilir.

Patent, hoparlör bölümünün üzerinde yer alacak örgülü bir maddeden bahsediyor. Bu maddenin amacının suyu uzak tutmak ve basıncı azaltmak olduğu anlaşılıyor. Kafatasınız üzerinden titreşimleri algılayan EarPod ise bu şekilde etraftaki sesleri daha iyi biçimde iptal etmeyi amaçlıyor. Böylece müzikleri veya karşınızdaki kişiyi daha iyi duymanız mümkün hale geliyor. Bu teknoloji, kalabalık ortamlarda iPhone’un sesinizi daha isabetli algılaması anlamına da gelebilir.

Her patent başvurusunda olduğu gibi, bu patentlerin de gerçeğe dönüşme garantisi yok. Yine de Apple’ın hangi alanlar üzerinde kafa yorduğunu görme şansını bulmuş olmak güzel. iPhone 7 cephesinden sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Eylül ayında tanıtılacak 2016 model iPhone’lara ilişkin son bilgiler Çin’in mikro-blog sitesi Weibo cephesinden geldi. Mobi Picker sitenin derleyip özel olarak geçtiği haberde iPhone 7 ailesinin bellek birimine ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

iPhone 7 Teknik Özellikleri

Son gelişmeler Apple’ın iPhone 7’de başlangıç modelinin 32GB depolamaya sahip olacağını bildirse de, siteye göre bu durum iPhone 7 Plus ve Pro modelleri için geçerli olacak. iPhone 7 selefi iPhone 6s gibi 16GB/64GB/128GB modeller şeklinde satışa sunulacak. Büyük ekranlı modeller içinse 64GB’lık model rafa kalkıyor. iPhone 7 Plus ve Pro modelleri 32/128 / 256GB şeklinde tüketicilerin karşısına çıkacak. Depolama biriminde SanDisk’in yeni nesil belleklerinin kullanılması bekleniyor. RAM tarafında ise iPhone 7’nin iPhone 6s/6s Plus gibi 2GB RAM’le geleceği; büyük ekranlı iPhone’ların da 3GB RAM’e sahip olacağı iddia ediliyor. Apple’ın Plus serisi iPhone’ları bundan sonraki süreçte standart modele göre daha güçlü bir donanım eşliğinde sunacağı uzun bir süredir dillendiriliyor. Görünüşe bakılırsa iPhone 7 Plus modeli bu süreç için önemli bir adım olacak.

iPhone 7 Kamera Özellikleri

Arka kameranın çözünürlük miktarı değişmeyecek. Bir kez daha 12 megapiksel çözünürlüklü bir kamera karşımıza çıkacak; ancak söz konusu kamera için yeni nesil bir sensör, daha büyük bir lens ve daha gelişmiş bir yazılımın kullanılması muhtemel görünüyor. Ek olarak OIS özelliğinin bu defa standart iPhone modelinde de yer alacağı bildiriliyor. Ön kamerada ise çözünürlük artışı yaşanacak. iPhone 6s serisi modellerde 5 megapiksel ön kameraya geçiş yapan Apple, iPhone 7 ailesinde 8 megapiksel ön kameraya yer verecek.

iPhone 7 Bağlantı Özellikleri

Son olarak iPhone 7’de, hızlı şarj desteği sunmak adına USB Type-C girişinin kullanılacağı bildiriliyor. Açıkçası kulaklık girişinin olmayacağı bir iPhone’da Apple’ın Lightning portu yerine USB Type-C girişini kullanması pek ihtimal dahilinde görünmüyor. Zira son gelen bilgiler ses akışının Lightning portu aracılığıyla gerçekleşeceğini gösteriyor. iPhone 7 serisinde kulaklık girişi olmayacak, ancak aksesuar üreticileri bu duruma da çözüm üretmiş görünüyor. Çinliler iPhone 7’deki kulaklık sorununa nasıl çözüm getirdi. iPhone 7’de kulaklık girişinden yoksun bir tasarımın karşımıza çıkacak olması neredeyse kesinleşti. Apple muhtemelen suya dayanıklılık ve daha büyük pil gibi detayları göz önünde bulundurarak iPhone 7 serisinde kulaklık girişine yer vermeyecek. iPhone 7 modellerinde ses ihtiyacı ise büyük olasılıkla Lightning portu ya da Bluetooth aracılığıyla sağlanacak. İster Lightning portu ister Bluetooth olsun iPhone 7’de eski kulaklıkların hiçbirini kullanmayacağız. Ancak Çinlilerin bu noktada geliştirdiği bazı aksesuarlar kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır. Computex 2016 etkinliğinde de sergilenen bir adaptör, iPhone 7’de kulaklık girişinin olmayışından kaynaklı sorunların önüne geçecektir. Çinli Tama Electric tarafından geliştirilen ürünün bir ucunda Lightning portu, diğer ucunda ise 3.5 mm kulaklık girişi yer alıyor. Adaptör üzerinde ek olarak üç adet kontrol butonu yer alıyor. Hatta TSH03JM model numarasına sahip bir başka ürünün üzerinde USB Type-C girişi de yer alıyor. Söz konusu giriş üzerinden iPhone 7’yi şarj etmek mümkün olacak.

Çinliler tarafından geliştirilen kulaklık adaptörleri iPhone 7 serisinde kulaklık girişinin olmayacağını artık doğruladı diyebiliriz. Bu noktada asıl merak edilen ise; Apple’ın gelecek şikayetler karşısında benzer bir ürünü satışa çıkarıp çıkarmayacağı. Her sene yeni bir iPhone çıkaran Apple’ın telefonlarında iki senede bir köklü değişiklikler yaptığını biliyoruz. iPhone 7’ye denk gelen bu önemli değişiklikler, yepyeni bir tasarım, daha yüksek işlemci gücü ve yeni işlevler olarak karşımıza çıkabilir. Her geçen gün yeni sızıntı ve dedikodularıyla karşılaştığımız iPhone 7’nin 2016’nın sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor. Peki Apple’ın bir sonraki telefonu hakkında şimdiye kadar neler öğrendik? İşte iPhone 7 hakkında tüm bildiklerimiz.

iPhone 7’nin nasıl görüneceği henüz bilinmese de, 7,1 mm’lik iPhone 6S’ten bile ince olması bekleniyor. KGI Securities’ten Ming-Chi Kuo’ya göre bu incelik, 6mm ve 6,5mm seviyesinde olabilir. Cihazın incelmesi, 3,5 mm’lik kulaklık girişinin kaldırılması anlamına gelebilir. Bununla birlikte bazı sızıntılar, 3,5 mm’lik girişin yerinde durduğunu gösteriyor. Kulaklık girişini kaldırmak avantajdan çok dezavantaj sağlayabileceğinden, Apple böyle bir değişikliğe hazır olmayabilir. iPhone 7’nin “çerçevesiz”, tamamen metalden oluşan bir gövdeyle geleceği de söyleniyor. Bir başka dedikodu, iPhone 6 ve 6 Plus ile tanıştığımız “kamera çıkıntısının” sonunda ortadan kalkacağı.

iPhone 7 Ekran Özellikleri

DigiTimes’ın kaynakları haklı çıkarsa, ekran çözünürlüğünde büyük sıçramalar görebiliriz. İddialar, Apple’ın glass-on-glass ekranlara geçiş yapacağını söylüyor; böylece QHD ve hatta 4K ekranların yolu açılıyor. Apple’ın LCD ekrandan OLED ekranlara geçiş yapma ihtimali de var. Bununla birlikte yeni bir dedikodu, OLED ekranlara geçişin iPhone 7S’te gerçekleşeceğini söylüyor. Yeni ortaya çıkan Apple patentleri, iPhone 7’nin ekranının daha zor kırılabileceğini gösteriyor.

iPhone 7’de Kamera ve pil

iPhone 6S, 12MP’lik arka ve 5MP’lik ön kamerayla geliyor. Nowhereelse.fr’nin paylaştığı iPhone 7 görüntüleri, yeni telefonun kamera lensinin daha büyük olabileceğinin ipucunu veriyor. Benzer şekilde HDBlog.it’in paylaştığı görüntüler de büyük bir sensöre işaret ediyor. iPhone 7 belki çift kamerayla gelmeyecek, ancak büyük bir lens, kamera teknolojisinde önemli geliştirmelerin işareti olabilir. Yeni bir sızıntı, iPhone 7’nin daha ince olmasına rağmen pil boyutunu genişleteceğini ileri sürüyor. Bunun doğru olmasını umuyoruz, ancak sanırız çok heveslenmemekte fayda var.

iPhone 7’de İşletim sistemi ve Güç

Weibo’daki fısıltılar iPhone 7’nin güç bakımından atılım yapacağını söylüyor. İddiaya göre iPhone 7, altı çekirdekli A10 yongasıyla gelecek. Ancak bizce Apple’ın iki çekirdekten altıya sıçrama olasılığı bizce düşük. iPhone 6S’in RAM miktarı henüz 2GB’a yükseltildiğinden, firma burada bir süre durmak isteyecektir. Ancak iPhone 7 Plus’ta çift kameradan gelen görüntüleri işleyebilmek için 3GB RAM’e ihtiyaç duyulabilir. iPhone 7’nin henüz tanıtılmayan iOS 10 ile birlikte gelmesini bekliyoruz. iOS 10’un Siri’de bazı geliştirmeler yapması, Apple Music’in tasarımını yenilemesi ve HomeKit’i ayrı bir uygulama olarak sunması bekleniyor. iPhone 7 cephesinden önemli haberler gelmeye devam ediyor. Yeni sızıntılar iPhone 7’nin önden nasıl görüneceği büyük ölçüde ortaya koyuyor. Pocket Lint sitesi tarafından yayınlan görüntüler iPhone 6 tasarımının bir nesil daha sürdürüleceğini gösteriyor. Yayınlanan görüntülerde Cygnett tarafından üretilen iPhone 7 aksesuarlarını görüyoruz.

iPhone 7’nin nihai tasarımı henüz kesinlik kazanmış değil, dolayısıyla üreticinin iPhone 7 için hazırladığı kılıflara şimdilik iPhone 6s eşlik ediyor. Aksesuarların içerisinde iPhone 6s’in yer alması bizleri şaşırtmadı değil, zira popüler sızıntı kaynağı @OnLeaks mayıs başında yayınladığı bir görüntüde iPhone 7’nin iPhone 6s ile aynı kasa ebatlarına sahip olacağını bildirmişti. iPhone 7’ye ait olduğu öne sürülen ekran koruyucusu da yine iPhone 6 tasarımının sürdürüleceğini gösteriyor, fakat burada ahize üzerinde ikinci bir sensör dikkatimizden kaçmadı değil. Ön kameranın konumu değişmezken, ikinci sensörün ne işe yaradığı ise şimdilik bilinmiyor. iPhone 7’nin arka tarafı iPhone 6/6s ile karşılaştırıldığında daha ayırt edici olacak. Yukarı ve aşağı doğru kaydırılan anten çizgileri tasarımdaki önemli bir olumsuzluğu giderirken, arka kamera sensörünün ise daha da büyüdüğü gözlerden kaçmıyor. OIS desteğini büyük olasılıkla bu defa iPhone 7 modelinde de göreceğiz. Ekran boyutunun değişmeyeceği telefonlarda kulaklık girişi ise beklendiği gibi olmayacak. Yeni nesil iPhone’larda dikkat çeken bir diğer önemli husus telefonlarda dört adet hoparlörün yer alacak olması. iPhone 7 hakkında söylenti ve sızıntılar gelmeye son hız devam ediyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar