DPI Nedir Ne işe Yarar

DPI Nedir Ne işe Yarar

DPI kelimesi İngilizce kelimelerinin baş harflerinden bir araya getirilmiş bir kelimedir. Türkçe anlamı ise her bir inç alandaki nokta sayısı anlamına gelmektedir. İnç başına düşen nokta sayısı, ekran teknolojisi, yazıcıların ve tarayıcıların çözünürlüğünü ölçmek için kullanılır. Bu değer ne kadar yüksek olursa, tarama veya baskı kalitesi de aynı oranda yüksek olur. DPI aslında bir inçlik uzunlukta kaç adet nokta olduğunu ifade etmektedir. Buna bir örnek verecek olursak klasik baskı sistemlerinde bir resim basılacağı zaman resmin en az 300 dpi olması gerekir. Buna bir örnek olarak eklediğimiz resme bakabilirsiniz.

1 inç = 25.4 santimetre anlamına gelmektedir. Diğer bir ifade ile 1 mm için 15.7 nokta olarak da ifade edebiliriz. DPI yani uzunluk için nokta adedidir. Doğal olarak DPI yani çözünürlük yükseldikçe görüntü kalitesi de aynı oranda artmaktadır. Örneğin çözünürlüğü 500 x 500 dpi olan bir görüntü veya bir tarayıcı tarafından taranan bir dokümanın görüntüsünün eni ve boyu her inç için 500 nokta ile taranmış baskılarda ise baskı yapılmış anlamına gelir.

400 dpi milimetrik karşılığı 1 mm’de 15.7 noktadır. Örnek olarak 500 mm boyu 300 mm eni olan bir fotoğrafı tarayıcı vasıtası ile tarattığınızı varsayalım. Tarama yoğunluğu enine 500 x 15.7 = 7850 nokta, boyuna ise 300 x 15.7 = 4710 noktadır. Buna göre bu boyuttaki taramada toplam nokta sayısı 7850 x 4710 = 36,973500 noktadır.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir