Dye Sublimation Nedir (Dye Sub)

Dye Sublimation Nedir (Dye Sub)

Dye Sub’ın açılımı Dye Sublimation’dır. Bu teknoloji baskının termal yani ısı ile bir kerede daha kaliteli fotoğraf kağıtları üzerine yapıldığı bir baskı metodunu ifade eder. Dye Sublimation teknolojisinde mürekkep kartuşlar yerine 3 veya 4 renkli şeritler bulunuyor. Fotoğrafların kağıt üzerine basılmasını bu şeritler gerçekleştiriyor. Bu tip bir yazıcı bu sistemle baskı yapan yazıcılar arasında en pahalı olanlarıdır. Çünkü bu tip baskılar suya, neme dayanaklı ve uzun ömürlü kalabilen ve de daha hızlı baskı imkanı sağlayan bir baskı çeşididir.

En kaliteli fotoğraflar Dye Sublimation teknolojisi ile basılan fotoğraflarda gerçekleşir. Dye Sublimation teknolojilerinin birbirlerine karşı üstün oldukları farklı özellikler yer almaktadır.

Dye Sublimation teknolojisi ile çok büyük fotoğrafları baskı yapabilirsiniz. Dye sublimation teknolojisinin baskı kalitesi inkjet yazıcılardan bile daha iyidir. İnkjet yazısı ise ekonomik, hızlı ve yüksek çözünürlük sunarlar. Termal yazıcı olarak bilinen bu yazıcılarda Kullanılan mürekkep normal haliyle kartuşun çok küçük çaplı nozüllerinden akamadığı için belli bir yüzey gerilimine sahiptir. Her nözülün arkasında çok küçük birer ısıtıcı (termik) eleman bulunur. İnkjet yazıcılara göre özellikle renk tonları arasındaki geçişler konusunda Dye Sublimation teknolojisinin üstünlüğü söz konusudur.

Dye Sublimation teknolojisi ile basılan fotoğraflar, inkjet teknolojisi ile basılan fotoğraflara göre çok daha uzun ömürlüdürler. Uzun süre bozulmadan saklanabilirler. Zaten inkjet yazıcıların en büyük dezavantajı, baskılardaki renklerin kısa süre içinde solmaya başlaması diyebiliriz.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.