Exposure Value Nedir? Ne İşe Yarar? (EV)

Exposure Value Nedir? Ne İşe Yarar? (EV)

Kısaca EV olarak bilinen dijital fotoğraf makinelerinin özellikleri arasında bulunan özelliklerdendir. Bu özellik gerek kompakt cihazlarda olsun gerekse profesyonel makinelerde olsun hemen hemen tüm fotoğraf makinelerinde bulunan bir özelliktir. EV yani dilimize pozlama değeri olarak çevrilmektedir. Dijital kameralarda artı ve eksi yönde yani daha karanlık veya daha açık (parlak) olarak kameranın pozlama yapabilme yeteneğini gösterir. Genellikle bir çok cihazda +2.0 ile -2.0 arasında değişen sayı aralığı ile ifade edilir.

Dijital fotoğraf makinelerinin ortam ışığını ölçen sistemleri bazı durumlarda hatalı sonuçlar vermektedir. Bu tip bir durumda kalınması halinde çekeceğiniz fotoğrafı istediğiniz şekilde daha az ışık ya da daha fazla ışıklı olacak şekilde çıkartabilirsiniz. Örneğin kar yağmış bu nedenle çok fazla ışık yansıması olacağından fotoğraf makinenizin Exposure Value değerini +2EV olarak değiştirdiğinizde net bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Yine aynı şekilde karanlık bir ortamda iseniz daha fazla ışık için Exposure Value ayarınızı -2EV yaparak fotoğrafınızı netleştirebilirsiniz.

Exposure-Value

Pozlama Değeri (Exposure Value – EV)

Exposure Value, aynı poz değerini elde edebileceğimiz tüm bağıl diyafram ve enstantane kombinasyonları ifade eder. Gündelik hayatımızda ise 1 EV yerine 1 “stop” kullanımı tercih edilmektedir. Pozlama yaparken daha pek çok faktör kullanıldığından diğer kavramlara bulaşmamaya özen gösterdik, çünkü kavram sayısı artıkça kafa karışıklığı da aynı şekilde artıyor.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Engelleme yurtdışı gelen aramaları engelliyor çoğu...
  • Nejdet Acar:Merhabalar, Öncelikle anlatım için teşekkür ederi...
  • yaşar:merhaba programı indirdim ancak programda convert ...
  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...