Focal Length Odak Uzaklığı Nedir

Focal Length Odak Uzaklığı Nedir

ne işe yarar? Odak uzaklığı, , ne işe yarar? Dijital fotoğraf makinelerinde ve video kameralarda adı geçen Focal Length teriminin Türkçe anlamı odak uzaklığı veya odak mesafesi anlamına gelmektedir. Geniş açı, normal ve tele açı olarak ifade edilir. Büyük çoğunlukla 35 mm’lik kamera objektiflerine göre değerlendirme yapılır. Makinelerin teknik ayrıntıları anlatılırken 35mm eşdeğeri şeklinde verilir. Makinenizin lensinin uzaktaki nesneleri ne kadar büyütme ile fotoğraf olarak aktarabildiğini ifade eder.

Odak uzaklığı arttıkça görüş açısı azalır bu nedenden dolayı uzaktaki objeleri kendinize daha yakındaymış gibi görmenize neden olur. Kullanılan lensin odak uzaklığı alan derinliğiyle alakalıdır. Lensin odak uzaklığı arttıkça net alan derinliğin azaldığını daha önce belirtmiştik. Lensiniz ne kadar fazla odak uzaklığına sahip ise daha az alan derinliğine sahipsiniz demektir. Buna örnek verecek olursak 135mm f2, 200-300mm f2

Objektiflerin

16mm kamera film karesinin boyutları, dik kenar 7.5mm, yatay kenar ise 10.3mm olan sabit değerlerdir.

Geometri dersinde öğretilen Pisagor teoremini hatırlayacak olursanız dik kenarların karelerinin toplamı, hipotenüsünün karesine eşittir. Film karesini de bir dikdörtgen olduğu için teoremin uygulanmasıyla çıkan sonucun 2 katının karekökü 16mm kameralarının normal objektif odak uzaklığını verir.

Makro veya Moda fotoğrafı çekimi yapan kişiler genellikle odak uzaklığı yüksek lensler seçilir. Yakın çekimi en net yakalamanın yolu budur.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar