FPS Nedir Ne İşe Yarar

FPS Nedir Ne İşe Yarar

Fps nedir, , ve ? Bu makalemizde dijital fotoğraf makinelerinde ve video kameraların teknik detayları arasında sıkça geçen FPS özeliğinden bahsedeceğiz. FPS İngilizce Frame per Second kelimelerinin baş harflerinden bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Türkçe anlamı ise Saniyedeki Kare sayısıdır. Video ve resim gösterimlerinde saniyede gösterilen kare sayısını gösterir. Bu rakam ne kadar yüksek olursa görüntünün netlik oranı o derece yüksek olur.

Örneğin bir video için 25fps deniyorsa bu saniyede 25 tane kare anlamına geliyor. 50 fps’de de yine 1 saniyede 50 kare bulunmaktadır. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi yüksek fps özelliğinde netlik oranı aynı oranda atmaktadır.

Ekran Kartı FPS Özelliği

Ekran kartınızın pek çok özelliğini ücretsiz bir program olan GPU-Z ile öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken daha önce paylaştığımız şu konuyu incelemelisiniz:

Ekran Kartının Bilgilerini Gösteren Program İndir

Ekran kartınızın FPS hızını artırabilirsiniz. Bunun için Refreshlock adlı ücretsiz yazılımını kullanabilirsiniz. OpenGL Direct3D DirectX destekli oyunlarda 60 – 75 fps hızında olan ayarlarınızın 100′e kadar çıkarma imkanına sahipsiniz. Program için ekstra bir uygulama yüklemenize gerek yok sadece uygun ayarları yapmanız yeterli.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Engelleme yurtdışı gelen aramaları engelliyor çoğu...
  • Nejdet Acar:Merhabalar, Öncelikle anlatım için teşekkür ederi...
  • yaşar:merhaba programı indirdim ancak programda convert ...
  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...