Megapixel Nedir Ne İşe Yarar

Megapixel Nedir Ne İşe Yarar

kavramını dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşması ile adını daha sık duyar olmaya başladık. Dijital fotoğraf makinesi üreticileri ürünlerinin kutularına dev puntolarla yazdıkları kavramını ön plana çıkarmaya çalışıyor ve kullanıcıların gözlerini boyuyorlar. Çok pahalı profesyonel bir dijital fotoğraf makinesinin değeri ondan kat ve kat daha ucuz olan bir kompakt dijital fotoğraf makinesinin değerinden daha düşük oluyor. Peki bu nasıl oluyor işte ayrıntıları ile masalı…

Megapixel çözünürlükleri ile ilgili şöyle bir bilgi rakamlarla ilgili merakınızı giderecektir 10×15 santimetre boyutunda bir fotoğraf için 3-4 megapixel, A4 boyutunda bir fotoğraf için ise 8-9 megapixel yeterli olmaktadır. Yüksek megapixel sadece teoride daha iyi fotoğraf kalitesi sunar gerçek ise böyle değildir.

Megapixel, kabaca 1 milyon piksel anlamına gelir. Dijital fotoğrafçılık dünyasında yaygın olarak kullanılan bu terim, kaydedilen fotoğraf karesindeki piksel sayısını ifade eder. SXGA çözünürlüğündeki bir kare 1280 x 1024 pikselden oluşur. Bu da 1.3 milyon piksel, yani 1.3 megapiksele eşittir. Benzer şekilde ekran çözünürlüğü de biriminden ifade edilebilir. Dijital fotoğrafçılıkta en sık duyacağımız terimlerden birisidir. Çekilen bir fotoğrafın, toplamda ne kadar milyon pikselden oluştuğunu belirtir. Bu, yatay ve dikey piksellerin yani çözünürlüğün çarpımı ile elde edilen bir sayıdır ve yaklaşık değere yuvarlanır.

Dijital fotoğraf makinesi üreticileri megapixel kavramını pazarlama aracı olarak kullandıklarını itiraf ettiler. Hemen hemen tüm markalar megapixel kavramını ön plana çıkarır ve en önemli şeyi buymuş gibi göstermeye devam ediyorlar.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • ali:arkadaşlar ibrahim202589@gmail.com adrsei kimi...
  • ASDSADA:Merhaba Arkadaşlar Hesabınız Kapatıldı Onlarca F...
  • admin:Eğer orijinal batarya taktıysanız yada kalitesinde...
  • Ysfali:Kardeşim 2010 da hazırlanmış bir Excel ve Word dos...
  • Hilal:Ben 3 ayda 3 kez batarya değiştirdim acaba telefon...
  • Mustafa:Merhaba; Ben bu kodu yazdım fakat, sitenin herh...
  • yzg55:Dosyayı açabiliyoruz ama Türkçe karakter desteği y...
  • Nihat Dilşen:batarya ışığı şarj tamam oluğu halde sönmüyor...
  • Celil:Salih6363@mail.com merhaba bu gmail adresi kime ai...
  • TurkaKaf:merhaba dediğiniz iki yöntemide denedim ama olmadı...