Analytics Tekrarlanan Ana Bilgisayar Adları Sorunu Nasıl Düzeltilir

Analytics Tekrarlanan Ana Bilgisayar Adları Sorunu Nasıl Düzeltilir

Google Analytics Bildirimi: “Tekrarlanan Ana Bilgisayar Adları” şeklinde bir uyarı alıyorsanız bu sorunun nedeni oluşturmuş olduğunuz mülke, tekrarlanan ana makine adlarından veri geliyor demektir. Burada size şöyle bir uyarı gelir:

Dijitalteknoloji.Net mülkü, tekrarlanan ana makine adlarından veri alıyor. Web sitenizde bir 301 yeniden yönlendirmesi ayarlayabilir veya bir arama yapıp ana makine adlarından “www.” ifadesini çıkaran filtreyi değiştirebilirsiniz. Tekrarlanan ana makine adı örnekleri: Dijitalteknoloji.Net, www.Dijitalteknoloji.Net

Analytics Tekrarlanan Ana Bilgisayar Adları Hatası

Uyarının içersindede yer aldığı gibi bu sorunu 301 yönlendirmesi yaparak halledeceğiz. Yapmanız gereken iş çok basittir. Sitenizi .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu ekleyip siteize göre düzenlemelisiniz. Peki 301 yönlendirmesi nedir?

301 Yönlendirmesi: Redirect Permanent yani kalıcı olarak yönlendirme anlamına gelir. Web sitenizin içeriğini değiştirmeye veya başka bir projeye yönlenmeye karar verdiğiniz zaman 301 yönlendirmesi kullanırsınız.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^dijitalteknoloji.net
RewriteRule (.*) http://www.dijitalteknoloji.net /$1 [R=301,L]

.htaccess Dosyası Nasıl Oluşturulur

Eğer bir .htaccess dosyanız yoksa kolayca oluşturabilirsiniz. Basit bir text editörü ile yeni bir sayfa oluşturun. Sayfayı .htaccess ismiyle kaydedip, FTP üzerinden sunucunuzda ki ana dizine gönderin. Windows İşletim sistemi kullanıyorsanız Notpad çalıştırın daha sonra htaccess.txt olarak kaydedin. FTP’ye bağlanın bağlandıktan sonra htaccess.txt dosyasını FTP adresinize atınız ve burada ismini .htaccess olarak ismini yeniden adlandırın hepsi bu kadar.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (6 Yorum)

 1. Berna dedi ki:

  BEN HTTPS OLARAK KULLANIYORUM SİTEMİ. YANİ GUVENLIKLI OLARAK. YİNE AYNI KODU MU YAZMALIYIM?

 2. Ali ERTURAN dedi ki:

  Öyle anlatım yapıyorsunuz ki herkesi yazılımcı veya herkesi profesyonel falan mı sanıyorsunuz. Anlatımınızdan bende bir şey anlamadım. Bu işi bilmeyen biri olsaydınız sende anlamayacaktın. İnsanlar bilgisayarı açıp kapamayı bilmiyor siz koddan bahsediyorsunuz ne bilsin kodu vs reyi insanlar…

  • admin dedi ki:

   Ali bey, insanlar bilgisayar açıp kapatmayı bilmiyor fakat bu konu Web tasarımcılar için hazırlanmış bir makale, yani hazır bulunuşluk düzeyi göz önüne alınarak hazırlanmış, siz takıldığınız noktayı yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 3. uğur dedi ki:

  ben nasıl yapılacağını anlayamadım. bu sorunu halletmeliyim

 4. Murat dedi ki:

  Merhaba, ben “www” olmadan yani siteadi.com şeklinde kullanıyorum sitemi. Yine aynı kodu mu eklemem yoksa değişiklik yapmalı mıyım?

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.