CPU ve GPU Madenciliği Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

CPU ve GPU Madenciliği Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Evinizde yada ofisinizde Coin üretmek istiyorsanız bunun için iki çeşit madencilik bulunuyor. Biri yani işlemci diğeri ise yani ekran kartı madenciliğidir. Peki bu ne anlama geliyor? Bu şu demek oluyor, işlemler yapılırken yani algoritma çalışırken matematiksel işlemleri sistem işlemcinize yada ekran kartınıza yaptırıyor. Aslında bu iki işlemde birbirinin aynısı sebebi ise ekran kartı madenciliğinde de kartınızın işlemcisiniz yani veri işleme birimini kullanıyor olmasıdır. Belleğinin hiçbir önemi yok, mesela aynı işlemciye sahip iki karttan 4GB’lık ile 8GB’lık arasında hiçbir fark bulunmuyor.

CPU Madenciliği (Mining) dediğimiz olay, bu iş için kullandığınız bilgisayarın işlemcisinden faydalanarak matematiksel işlemleri bilgisayara yaptırarak ödül olarak coin elde etmektir.

İşlemci madenciliği ilk günden başlayarak sürekli zorlaşarak madenciler için karsız bir iş haline geldi. Bunun en büyü sebebi ise giderek yaygınlaşması nedeni ile bu işe git gide daha fazla işlemci gücü yatırmaya başlanmış olmasıdır. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda coin sürülmesini engellemek için 10 dakikada 1 block hızını korumak için, kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesi belirleniyor. Yatırımcılar CPU madenciliğinin artık karlı bir iş olmadığını gördüğü için GPU yani ekran kartı madenciliğine yöneldiler.

Ekran kartları, coin madenciliği yapabilmek için gerekli olan matematiksel problemleri çözmekte, işlemcilerden çok daha verimlidirler. Bunun sebebi de GPU’ların yani ekran kartlarının barındırdığı işlemcilerin, floating point hesaplamalarında CPU’lara göre çok daha verimli olmalarıdır.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş

Oy Vermeyi Unutmayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....
  • ayşe kanaç:merhaba eşime sahte hesaptan gönderilen mesajların...
  • Hakan Fatih:Arkadaşlar ya bu işi bilmiyorsunuz yada biliyormuş...
  • admin:Cihazınızı yeniden başlatın. Basit görünebilir, an...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir