CPU ve GPU Madenciliği Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

CPU ve GPU Madenciliği Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Evinizde yada ofisinizde Coin üretmek istiyorsanız bunun için iki çeşit madencilik bulunuyor. Biri yani işlemci diğeri ise yani ekran kartı madenciliğidir. Peki bu ne anlama geliyor? Bu şu demek oluyor, işlemler yapılırken yani algoritma çalışırken matematiksel işlemleri sistem işlemcinize yada ekran kartınıza yaptırıyor. Aslında bu iki işlemde birbirinin aynısı sebebi ise ekran kartı madenciliğinde de kartınızın işlemcisiniz yani veri işleme birimini kullanıyor olmasıdır. Belleğinin hiçbir önemi yok, mesela aynı işlemciye sahip iki karttan 4GB’lık ile 8GB’lık arasında hiçbir fark bulunmuyor.

CPU Madenciliği (Mining) dediğimiz olay, bu iş için kullandığınız bilgisayarın işlemcisinden faydalanarak matematiksel işlemleri bilgisayara yaptırarak ödül olarak coin elde etmektir.

İşlemci madenciliği ilk günden başlayarak sürekli zorlaşarak madenciler için karsız bir iş haline geldi. Bunun en büyü sebebi ise giderek yaygınlaşması nedeni ile bu işe git gide daha fazla işlemci gücü yatırmaya başlanmış olmasıdır. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda coin sürülmesini engellemek için 10 dakikada 1 block hızını korumak için, kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesi belirleniyor. Yatırımcılar CPU madenciliğinin artık karlı bir iş olmadığını gördüğü için GPU yani ekran kartı madenciliğine yöneldiler.

Ekran kartları, coin madenciliği yapabilmek için gerekli olan matematiksel problemleri çözmekte, işlemcilerden çok daha verimlidirler. Bunun sebebi de GPU’ların yani ekran kartlarının barındırdığı işlemcilerin, floating point hesaplamalarında CPU’lara göre çok daha verimli olmalarıdır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • rqzn:puahhah millet buraya hesabımı açın yazmış 200 iq...
  • mustafa:işlemcinin hızı 3.1 ama 2.50 de sabit kalmış. csgo...
  • zz:ben bilgisiyardanım...
  • ali kaya:listedeki isimler etikette sonraki sayfalarda tekr...
  • Ebru:Merhaba bende ayni durumu yaşıyorum acabildinizmi ...
  • Bilmiyor:Alabildinizmi hesabınızı geri...
  • Salih:Ya abi ya sifremi giremiyorum böyle şey olmaz ama ...
  • m.ç.:İntel Atom N450 1.66 ghz işlemci 160 gb sata hdd ...
  • Ebrar:Aynen bende eba bile açılmıyor hata kodu geliyor y...