3D Nedir – 3D Terimler

3D Nedir – 3D Terimler

yani Türkçedeki karşılığı 3 boyut anlamına gelmektedir. 3 dimension boyut demektir. Son zamanlarda televizyonların piyasaya çıkması ve yeni çıkan filmlerin versiyonları ile bir kez daha popüler oldu. görüntü teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil yaklaşık yüzyıl önce ilk görüntü izleyicilere sunuldu. Çift projektörle sinema perdesine görüntü aktararak ve izleyicilere kağıttan renkli gözlükler vererek keyfini yaşatıyorlardı. Son teknoloji sayesinde teknolojisi evimizin içerisine kadar girdi işte bu nedenle kayıt yapabilen kameralar, cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve dijital fotoğraf makinelerde 3 boyutlu kayıtlar yapabiliyoruz.

3D yani 3 boyut yükseklik derinlik genişlik olarak sıralayabiliriz. Bunlara 4.sünü eklersek buda “zaman” olur -ki bu animasyonla ilgilidir. Diğer boyutlarda ise sıcaklık yağmur kar hareket yani titreşimler gibi çoğaltabiliriz. Yani boyut sayısı arttıkça geleceğin filmlerinde adeta kendinizi film içersinde bulabilirsiniz. 3D’nin meydana gelebilmesi için bir düzlem, 3 boyutlu bir obje ve bir ışık kaynağının olması gereklidir. 3D 3 koordinat sistemi üzerine kurulur. Bunlar X, Y ve Z eksenleridir.

Dimension’ın Türkçe karşılığı, boyut’tur. 3d dimension aynen Türkçesiyle dilimize yerleşmiştir. Yani 3 boyut anlamını doğurur.
Dimension ayrıca şu manalarıda içerir; (i). ölçüde esas olan uzunluk, genişlik ve derinlik birimlerinin her biri, boyut, buut, çap (çoğ). boyutlar, ebat; oylum, hacim; genişlik; ölçü, ölçüsü alınan şeyler; (mat). bir terimi belirleyen faktör, boyut. of generous dimension iri, şişman, geniş yapılı. dimensional (s). boyutlu. Bir cismin herhangi bir yöndeki uzantısı.

CG ve cgArtist

CG,cgArtist cgmodel vs gibi terimleri özellikle yabancı sitelerde oldukça çok görüyoruz. CG, açılımı “Computer Grafik” olan bilgisayar grafiği anlamına gelir. 3 boyutlu grafik çizimleri sektöründe daha çok tercih edilmesinin sebebi ise, 3d grafiklerin tamamen bilgisayar ortamında üretilmesiyle alakalı olabilir -ki 2d grafik sektöründe pek kullanılmaz.

cgArtist

Profesyonel anlamda 3d grafikler üretebilen, bu konuda ileri derecede bilgi ve yetenek sahibi kişilere de cgartist diyebiliriz.

3D TV ile Sinemadaki 3D aynı şey mi?

Sinemalarda IMAX 3D gibi deneyimler yaşadık. Sinemalarda da 3D teknolojisi farklılık gösterir ama çoğu sinema salonu pasif polarize 3D gözlük kullanır. 3D TV ile sinema salonlarındaki 3D arasındaki en belirgin fark ekranın boyutudur. 3D TV’de görseller daha küçüktür, görüş alanımızın daha az bir kısmını kapsar. TV üreticilerinden yalnızca Panasonic ekrana yakın oturmayı (ekran boyu X 3) önermekte, ancak daha yakın olup daha büyük ekran hissi yaşamak 3D deneyimini artıracaktır.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir