Rubik Küp Nasıl Çözülür Resimli Anlatım

Rubik Küp Nasıl Çözülür Resimli Anlatım

Rubik küp zeka küpü olarak da bilinen çözmesi oldukça zevkli ve tüm dünyada popüler olan bu oyuncağın çözüm yöntemini adım adım görseler yardımı ile anlatıyoruz. Gerek tasarımı gerekse kullanılan mekanizması gereği her dönem çocukların hatta yetişkinlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu oyuncak çözümünün zorluğu nedeni ile bir çok kişiyi sinir sahibi etmektedir. Bunu fark etmiş olan bir çok kullanıcı bu mekanizmanın arkasındaki mekanizmayı da merak etmektedir.

Makalede Neler Var?

Beyaz Kenarları Üste Getirin

Beyaz yüzle başlayalım. Siz farklı bir renkte seçebilirsiniz. Yan yüzeylerin renklerini yanal merkezlerin renkleriyle eşleştirerek küpün üzerinde bir artı işareti oluşturmaya çalışın. Bu adım sizi çok zorlayacak bir işlem değil. Alttaki Görseli inceleyiniz. Olması gereken sol taraftaki gibidir.

Önce vurgulanan alt ön noktaya taşırsanız kenarı kolayca üste yerleştirebiliriz. Beyaz çıkartmanın bulunduğu yere bağlı olarak rotasyonları yapın.

A – beyaz etiket aşağı bakacak şekilde:
B – altta beyaz etiket:

Beyaz kenar iki çözülmüş kenar (son görüntü) arasında sıkışmışsa, bunu yaparak alt katmana gönderebilirsiniz:

Saat yönündeki yüz rotasyonlarını işaretlemek için büyük harf kullandım: F (front), R (right), L (left), U (up), D (down)

Beyaz Yüzü Tamamlayın

Beyaz kenarlar eşleştiğinde, beyaz köşeleri çözmek için ilerleyebiliriz.

Önce, vurgulanan konumlardan herhangi birinde üst okla işaretlenmiş noktaya ait beyaz köşeyi yerleştirin. Ardından beyaz parça istenen hedefe gelene kadar aşağıdaki algoritmayı tekrarlayın.

Bu numara, parçayı üst ve alt konumlar arasında ileri geri göndererek köşeyi her adımda döndürür. Bunu kullanarak, her beyaz köşeyi 6 yinelemeden az bir sürede çözebilirsiniz.

Merkez Katmanı Ayarlayın

Küpünüzü ters çevirin çünkü artık beyaz yüzey tamamlanmış olmalıdır. Bir hile kullanarak üst ön konumdan orta katmana bir kenar parçası ekleyebiliriz. Parçayı hangi tarafa yerleştirmeniz gerektiğine bağlı olarak sol veya sağ algoritmayı uygulayın.

Bir orta katman parçası yanlış bir pozisyondayken, aynı numarayı çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Bu aşamayı bitirdiğinizde iki çözülmüş katmana sahip olacaksınız.

Sarı Artı

Küpün tepesini kontrol edin. Sarı bir çarpı çizgi, L şeklinde veya nokta görüyorsunuz. Amacımız sarı bir artı yapmak olmalıdır.

Bir durumdan diğerine geçmek için bu algoritmayı kullanın.

Kenarları Değiştirin

Bu noktada sadece sarı köşeler çözülmeden bırakılmıştır. Şimdi onları son konumlarına koyacağız ve son adımda onları döndüreceğiz. Sağ üst ön kısım hareketsiz dururken parçaları oklarla işaretli yönde döndürmek için aşağıdaki algoritmayı kullanın.

Köşeleri yönlendir

Her şey konumlandırılmış, sadece sarı köşeleri yönlendirmek zorundayız. İkinci aşamada beyaz köşeleri çözmek için kullandığımız algoritmayı kullanıyoruz:

Bu adım çoğu insan için kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden açıklamayı çok dikkatlice okuyun ve ne diyorsa onu yapın!

1. Vurgulanan üst sağ ön konumda, çözünmemiş sarı bir köşeye sahip küpü elinizde tutun.

2. Bu parça çözülene kadar algoritmayı tekrarlayın.

3. Çözülmemiş başka bir parçayı vurgulanan konuma getirmek için üst katmanı çevirin.

4. R’ D’ R’ D’ yi de çözülünceye kadar tekrarlayın.

5. Çözülmemiş diğer sarı köşe için 3 ve 4’ü yapın.

İşlem sırasında tüm küpü berbat etmiş gibi görebilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, çünkü talimatları doğru bir şekilde yaparsanız bir araya gelecektir.