Depremde Yanımızda Olması Gereken Teknolojik Aletler

Depremde Yanımızda Olması Gereken Teknolojik Aletler

Deprem esnasında yanımızda olması gereken küçük ama hayati bazı teknolojik aletleri derledik, deprem olduğu zaman binanız hasar almasa da devam eden artçılar nedeni ile evinize giremeyebilirsiniz. Bu nedenle size bazı teknolojik cihazlar gerekli olacaktır, deprem anında yanınızda bulunması gereken teknolojik aletler şunlardır:

Cep Telefonu: Deprem anında cep telefonu ile yakınlarınıza ulaşabilir, acil durum çağrıları yapabilir ve durumunuzu paylaşabilirsiniz. Uygun fiyatlı şarjı günlerce bitmeyen bir telefon modeli seçip çantanıza koyun.

Pil Şarjlı El Feneri: Deprem anında elektrik kesintisi olabilir, bu nedenle pil şarjlı el feneri yanınızda bulunması gerekir.

Kafa Işıldak & Fener: Deprem anında bir kafa feneri, insanların hayatta kalması ve kurtarılması için yararlı bir araç olabilir. Kafa feneri, insanların karanlık veya dumanlı ortamlarda yol bulmasına ve bulundukları yeri belirlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca, deprem sonrası yapıların içinde kalan insanların kurtarılması sırasında yapıdaki hasarı görmelerine yardımcı olabilir.

Radyo: Deprem sonrası haberlere ve olayların durumuna dair bilgi almak için radyo kullanabilirsiniz.

PowerBank: Cep telefonunuzun şarjını yapmak için powerbank yanınızda bulunması gerekir.

Dron: Deprem anında dronlar, insanların kurtarılması ve afet durumunun takip edilmesi için yararlı olabilir. Dronlar, deprem sonrası ulaşılamaz yerlere ulaşarak, yaralanan insanların bulunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, deprem sonrası yapıların hasar durumunun tespit edilmesi için de kullanılabilir. Dronlar, yerden görüntüler ve veriler toplayarak, afet yönetim ekibinin deprem sonrası müdahalelerini planlamasına yardımcı olabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki dronlar yalnızca bir araçtır ve deprem anında hayatta kalmanın tek yolu o değildir. Deprem anında doğru tepkiler vermek ve hayatta kalma şansını arttırmak için insanların deprem eğitimi alması çok önemlidir.

Termal Kamera: Deprem anında termal kamera kullanımı, yapısal hasarın tespit edilmesi ve insanların bulunması için yararlı olabilir. Termik kameralar, yapıdaki ısı değişikliklerini takip ederek, yapının hasar gördüğü noktaları belirleyebilir. Bu veriler, deprem sonrası insanların bulunması ve kurtarılması için kullanılabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki termal kamera yalnızca bir araçtır ve deprem anında hayatta kalmanın tek yolu o değildir. Deprem anında doğru tepkiler vermek ve hayatta kalma şansını arttırmak için insanların deprem eğitimi alması çok önemlidir.

Bu aletlerin yanı sıra, deprem anında sıkıntı yaşamadan evden ayrılmanız için yürüyebileceğiniz ayakkabılar, rahat giysiler ve deprem sonrası yapılacak evde barınma ihtiyacını karşılayabilecek çadır veya battaniye gibi ek eşyalar da yanınızda bulunması gerekir.