3D Yazıcı Nedir, Ne İşe Yarar

3D Yazıcı Nedir, Ne İşe Yarar

yazıcı teknolojisi nedir? Nasıl çalışır? 3-D Printer ile neler yapılabilir? Kullanım alanları nerelerdir? Printer İngilizce terimlerdir. Türkçesi ise üç boyutlu yazıcı anlamına gelmektedir. Yazıcı teknolojisinin tanımı ise şu şekilde yapılabilir. Dijital tasarımları 3 boyutlu katı nesneler haline getirmeye yarayan teknolojidir. yazıcılar sıradan ev kullanıcılarını dahi üretici konumuna getirdi. Bu adeta bir devrim denilebilir. Tüm sektörleri etkileyecek devasa bir sektör anlamına geliyor.

3D Yazıcının Özellikleri

ev ve ofislerde kullandığımız mürekkepli yazıcılar ile aynı. Buradaki temel fark ise mürekkep yerine plastik, demir, altın, bakır gibi maddeler kullanılıyor. 3D yazıcıların boyutları klasik yazıcılardan biraz daha faklı olabiliyor. Üretilecek ürüne göre bir oda büyüklüğüne kadar bulunmaktadır. Yazdırma işlemi de mürekkepli yazıcıda olduğu gibi çalışıyor. Basım aşamasında önce bilgisayarda 3D nesne hazırlanıyor ve yazdırma başlanıyor. Şimdilik yazdırılan ürünün boyutu ve yazıcının performansına bağlı olarak oluşturulmak istenen nesne 3 – 4 saatte oluşturulabiliyor. sürebiliyor.

3d-yazici-tasarim

3D Yazıcının Çalışma Mantığı

3D yazıcıların çalışma prensibi mürekkepli yazıcılara benzese de burada nesne tasarlandığı ve oluşturulduğu için biraz daha farklı çalışıyor. İlk olarak bir animasyon programı 3D yazıcı teknolojisine ilham kaynağı oldu. Bu programda dizayn edilen şekiller, katmanlara ayrıldı. Bu katmanları sırasıyla oluşturan 3D yazıcılar daha sonra sanal olarak dizayn edilen nesnenin katı cismi oluşturdu.

Tasarımı bilgisayar ortamında tıpkı mürekkepli yazıcılarda olduğu gibi oluşturuldu ve sanal ortamda tamamlanan ürün, aynı boyutta ve aynı şekilde 3D yazıcı tarafından oluşturulabildi. 3 boyutlu maddeler dizayn edilirken bu nesne katmanlar halinde olması gerekiyor. 3 boyutlu ve katmanlar halinde tasarlanan maddeler, daha sonra 3D yazıcıya gönderiliyor. Tasarımınıza uygun materyallerin seçilmesinden sonra istediğiniz nesne somut bir cisim şeklinde size hazırlanıyor.

3D Yazıcının Kullanım Alanları

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde artık herkes istediği herhangi bir ürünü evinde tasarlayıp yine evinde yazıcısından kendisi bizzat üretebilecek, bireyin yapması gereken ham maddeyi sağlamak ve bilgisayardan gerekli üç boyutlu kalıbı tasarlamak ve basmak, buda yeni bir sanayi devrimi anlamına geliyor. Uçak, otomotiv ve sağlık kuruluşlarında dahi bu teknoloji kullanılmaktadır. Buda sektörün gelişmesindeki hızını artıran faktörlerdendir. Bu teknoloji sayesinde şirketler yedek parça üretmek yerine internete üç boyutlu taslakları sitelerine koyacaklar ve yedek parça ihtiyacı olan kişiler bu tasarımları indirip yazıcılarından çıkartabilecekler. 3D yazıcılar sayesinde artık her ev bir fabrika olabilecek.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • filiz:Lütfen bana yardım edin...
  • filiz:Ben de bundan 2 yıl önce yanlışlık Facebook hesabı...
  • Selma:Teşwkkurler bilgi için. Çok işime yaradı....
  • Kadriye:Peki bu engelleme whatsapp içinde geçerli mi yurt...
  • U.Ö.:Yıllardır kullanıyorum. Süper 1 ürün. Üretenlere ç...
  • Faruk Koray:İki gün önce yanlış yere tıkladım facebook uçtu gi...
  • admin:Biraz eski bir ürün ölü piksel testi yapın....
  • Ayalin:Merhaba; Nikâh cd sinde % 52 de kalıp kendisi kap...